Inaugurace egyptského prezidenta Sísího se setkala s chladnou reakcí Západu

Evropskou unii zastupují na dnešní inauguraci nového egyptského prezidenta Abd al-Fattáha Sísího jen velvyslanci členských zemí. Důvodem je znepokojení Západu kvůli porušování lidských práv a svobod v Egyptě po svržení bývalého prezidenta Muhammada Mursího právě Abd al-Fattáhem Sísím. Naopak arabské monarchie, Rusko a další země vyslaly své hlavy státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí odjíždí na slavnostní inauguraci. 8. 6. 2014

Nový egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí odjíždí na slavnostní inauguraci. 8. 6. 2014 | Zdroj: Reuters

„Při velikém Bohu přísahám, že budu upřímně střežit republikánský systém, respektovat ústavu a zákony a zcela sloužit zájmům lidu. Budu také dbát na nezávislost a celistvost naší vlasti," slíbil dnes Abd al-Fattáh Sísí před ústavním soudem.

Pro část Egypťanů je Sísí zachráncem země zmítané už tři roky politickou a ekonomickou nestabilitou.

Podobně vidí situaci i bohaté arabské monarchie, které se obávají arabského jara ve svých vlastních zemích.

Kritické hlasy v Egyptě i v zahraničí naopak označují Sísího zvolení za nástup nového autoritářského režimu.

„Současné krveprolití je vážnou ranou pro usmíření a pro naděje Egypťanů v demokratický vývoj,“ komentoval americký ministr zahraničí John Kerry loňský zásah proti islamistickým protestům. Výhrady Západu k současnému politickému kurzu v Egyptě trvají.

Podle samotného Sísího je naopak země na správné cestě. „Poprvé za tisíce let dlouhou historii Egypta si nově zvolený prezident podává ruku s prezidentem, kterému funkční období právě končí," řekl Sísí ve svém inauguračním projevu. Sám přitom odstupujícího Adlího Mansúra jmenoval loni v létě prozatímním prezidentem.

Štěpán Macháček, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme