Egypťané slavili v ulicích inauguraci prezidenta, svět přijal Sísího chladně

Abd al-Fattáh Sísí se oficiálně ujal vlády v Egyptě. Jakožto sedmý prezident nejlidnatější arabské země složil přísahu před ústavním soudem. V inauguračním projevu označil Sísí za svou nejvyšší prioritu boj proti terorizmu. Odmítl pak jakékoliv usmíření s těmi, kdo mají na svědomí životy Egypťanů. Sám Sísí přitom loni v srpnu dohlížel na násilné rozhánění islamistických demonstrací, při kterém zahynuly stovky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káhirské ulice po inauguraci připomínaly silvestrovskou noc | Zdroj: Reuters

Abd al-Fattáh Sísí slibuje před egyptským ústavním soudem věrnost republice a zavazuje se ctít ústavu a zákony.

Slib stejného znění skládal před necelými dvěma roky, tehdy ale před prezidentem Muhammadem Mursím jakožto nově jmenovaný ministr obrany. O deset měsíců později pak tohoto prezidenta svrhl, aby se teď stal sám hlavou státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Inauguraci nového egyptského prezidenta sledoval zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

„Je to unikátní moment v historii Egypta. Po tisíce let tu nedošlo k pokojnému a demokratickému předání moci. Tentokrát si tedy poprvé potřese rukou zvolený prezident s prezidentem, jehož funkční období právě končí," uvedl Abd al-Fattáh Sísí krátce po složení slibu.

Odstupujícího AdlíhoMansúra, se kterým se u ústavního soudu vřele přivítal polibky, přitom dosadil před necelým rokem do funkce sám Sísí ještě jako ministr obrany, který právě sesadil prvního demokraticky zvoleného prezidenta.

„Chtěl bych především poděkovat Saúdskému králi Abdalláhovi za jeho vznešenou iniciativu zorganizovat dárcovskou konferenci přátel Egypta," obrátil se Abd al-Fattáh Sísí adresně na saúdského korunního prince.

Nový egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí odjíždí na slavnostní inauguraci. 8. 6. 2014 | Foto: Reuters

Právě autoritářské monarchie Perského zálivu Sísího režim podporují finančně i politicky a na inauguraci byly zastoupené na nejvyšší úrovni. A to na rozdíl od Západu, který nového prezidenta přijal chladně.

Podle Evropské unie či Spojených států totiž stav lidských práv či svobody slova v teď už i oficiálně sísíovském Egyptě vzbuzuje obavy. U velké části Egypťanů ale Sísí vzbuzuje naopak velké naděje, a káhirské ulice tak po inauguraci připomínaly silvestrovskou noc.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme