smlouvy

smlouvy v textech na iROZHLASU

| hm |Zprávy z domova

Budvar se odmítá v registru smluv 'svlékat před konkurencí'. Většina firem s tím nemá problém

UVNITŘ GRAFIKA. "Nechceme se svlékat před konkurencí." Těmito slovy zhodnotil déle než půlroční fungování registru smluv Budějovický Budvar. Státní pivovar podnikne "potřebné kroky", aby se na něj vztahovala výjimka pro zveřejňování smluv, kvůli kterému má prý řadu problémů. Z průzkumu neziskové organizace Otevřená společnost mezi státními podniky nicméně vyplývá, že s většími problémy se firmy nepotýkají. Plošné výjimky požaduje jen pár ze tří desítek oslovených státních podniků.

Česká a čínská strana v Praze podepsaly na 30 obchodních dohod

|Robert Mikoláš, ČTK, ČRo |Ekonomika

Tři desítky obchodních dohod podepisují zástupci Čínské lidové republiky a Česka v Praze na Žofíně. Čínské firmy letos mají v České republice investovat téměř 100 miliard korun. Informaci potvrdil prezident Miloš Zeman na ekonomickém fóru, kterého se účastnil také jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. Většina těchto investic ale nesměřuje do výroby, a nevytvoří proto nová pracovní místa.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Smlouvy nezveřejněné v registru budou neplatné, rozhodla sněmovna

Nezveřejněné smlouvy v internetovém registru budou neplatné. Poslanci zamítli senátní návrh, který tento paragraf ze zákona o registru smluv vyškrtl. Do registru budou muset státní instituce, kraje a obce ukládat všechny smlouvy na veřejné zakázky nad 50 tisíc korun. Zákon o registru smluv ve sněmovní verzi nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Odborníci hledají způsoby, jak zprůhlednit spolupráci lékařů a farmaceutických firem

Některé farmaceutické firmy v Česku chtějí od příštího roku začít zveřejnovat, kolik platí lékařům za spolupráci. Tedy to, kolik si lékař vydělal za přednášky, posudky, nebo jaké kongresy a školení mu firma zaplatila. Asociace inovativního farmaceutického průmyslu chce spustit projekt, který má zprůhlednit spolupráci lékařů s výrobci léků. Podobný systém funguje třeba ve Spojených státech.

| mkp, Martin Karlík |Regiony

Praha počítá s otevřením tunelu Blanka 20. září, soud rozhodne o dluhu

Praha se už několik měsíců pře o miliony korun se správcem stavby tunelu Blanka, firmou IDS. Ta po hlavním městu požaduje za svou práci 303 milionů korun. Dnes by měl rozhodčí soud říct poslední slovo v tom, kolik peněz společnost nakonec dostane. Tunel Blanka by se měl otevřít v neděli 20. září, řekl v ranním interview Radiožurnálu radní pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD.

Smlouvy s učiteli jen na dobu školního roku zřejmě zakáže zákon

|Věra Pfeifferová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Učitelé se možná dočkají celoročních pracovních smluv. Poslanci pustili do závěrečného schvalování návrh zákona, který zakazuje zaměstnávání kantorů pouze na deset měsíců a jejich propouštění na dobu letních prázdnin. Opatření by ale platilo až od školního roku 2016/2017. Letos tedy zřejmě někteří učitelé bez trvalé smlouvy ještě skončí na úřadu práce.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Poslance čeká závěrečná debata o registru smluv. Proti novince se postavili starostové z Vysočiny

Pokud stát zadá veřejnou zakázku nad 50 tisíc korun, měla by v budoucnu platit, teprve až se zveřejní. Přesně s tím počítá zákon o registru smluv. Ten dnes v závěrečném čtení projednají poslanci. Jedno z důležitých protikorupčních opatření budí ale dlouhodobě obavy, a to zejména u vedení menších měst a obcí. Starosta Křižánek na Vysočině, Jan Sedláček z hnutí Starostové pro občany, kvůli tomu donesl do sněmovny protestní petici.

|Michaela Široká |Zprávy z domova

Operátoři nebudou moci jednostranně měnit zákazníkům smlouvy, oznámil ČTÚ

Mobilní operátoři a telekomunikační firmy nebudou moci tak jednoduše měnit podmínky v zákaznických smlouvách. Oznámil to Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Současná praxe totiž neodpovídá požadavkům nového občanského zákoníku. Úřad proto vyzývá operátory k tomu, aby co nejrychleji upravili své smluvní podmínky v souladu se zákonem.

| ČRo |Zprávy z domova

Premiér vyzval úřady, aby zveřejňovaly smlouvy nad 50 tisíc

Předseda vlády a sociální demokracie Bohuslav Sobotka vyzval dopisem ministerstva a centrální úřady, aby začaly zveřejňovat všechny nově uzavřené smlouvy nad 50 tisíc korun. Zákon o registru smluv, který toto jednání upravuje, chce prý premiér prosadit během prvního pololetí letošního roku. Úřad vlády podle Sobotky zavedl tuto praxi už na začátku letošního roku. Kritici ale Sobotkův krok považují za klamný manévr.