Odborníci hledají způsoby, jak zprůhlednit spolupráci lékařů a farmaceutických firem

Některé farmaceutické firmy v Česku chtějí od příštího roku začít zveřejnovat, kolik platí lékařům za spolupráci. Tedy to, kolik si lékař vydělal za přednášky, posudky, nebo jaké kongresy a školení mu firma zaplatila. Asociace inovativního farmaceutického průmyslu chce spustit projekt, který má zprůhlednit spolupráci lékařů s výrobci léků. Podobný systém funguje třeba ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři z Madridské nemocnice Carlose III oznámili, že žena nakažená ebolou, kterou léčili, už virus nemá | Zdroj: Reuters

Impulzem je nedávný případ, kdy policie na začátku září obvinila z korupce 15 lékařů, kteří na úplatcích od farmaceutických firem mohli získat zhruba 9 milionů korun.

Asociace farmaceutického inovativního průmyslu chce od příštího roku zveřejnovat částky, které výrobci léků doktorům za spolupráci posílají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asociace farmaceutického inovativního průmyslu chce od příštího roku zveřejnovat částky, které výrobci léků doktorům za spolupráci posílají. Natáčela o tom Iveta Vávrová

„Půjde tam najít, kolik daná firma lékaři zaplatila, třeba ve formě placených přednášek, účastí na odborných konziliích nebo kongresech,“ říká za asociaci Jakub Dvořáček.

Jestli se lékaři do projektu zapojí, bude záležet čistě na nich. Jde totiž o citlivé informace, které nesmí bez jejich souhlasu farmaceutické firmy zveřejnit.

Projekt podporuje i Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, uvádí její předseda Štěpán Svačina:

„Je to správný proces. Na druhou stranu, když se o tom hodně mluví, tak to vypadá, jako by lékaři byli nějací zloději. V jiných resortech, kde se také jedná o stejné prostředky, se postupuje mnohem pomaleji.“

Iniciativu vítá i ministerstvo zdravotnictví, které od září zprůhlednilo hospodaření hlavně s veřejnými penězi, vysvětluje náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová z ČSSD:

„Je to zveřejňování smluv poskytovatelů zdravotních služeb zdravotními pojišťovnami.“

Od září tak mohou pacienti alespoň zkontrolovat, jak lékaři a zdravotní pojišťovny utrácejí peníze z veřejného zdravotního pojištění.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme