výchova

Agresivní předškolák je problém. Praha 4 chce pomoc od školského ombudsmana

|Petra Benešová, kov |Regiony

Jedno agresivní dítě může ostatním chlapcům a dívkám změnit pobyt ve školce takřka v peklo. Předškolní zařízení však mají jen málo nástrojů, s nimiž by dokázala situaci řešit, obzvlášť když rodiče nezvladatelného potomka s učiteli nespolupracují. S takovou situací se potýká i jedna pražská školka. Úřad Prahy 4, který zařízení zřizuje, se kvůli problému obrátil na školského ombudsmana i na poslance.

|Petra Benešová, kov, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

V Česku u sebe mohou mít vězenkyně děti mladší tří let. V Německu je hranice vyšší

Jediným místem v České republice, kde mohou odsouzené matky pečovat o své děti, je ženská věznice ve Světlé nad Sázavou. Svůj trest si tam v současnosti odpykává šest žen. Potomkům nesmí být podle současných pravidel víc než tři roky. Někteří odborníci by byli pro, aby se tato hranice zvedla.

|Ondřej Bouda, kov |Film

O rasismu se mluví i u pohádek. Tom a Jerry obsahují varování, mění se Pippi

Kreslený seriál Tom a Jerry si lidé v Americe pustí na internetové televizi nově jen s varováním, že může obsahovat rasistické a etnické předsudky, které kdysi byly ve společnosti rozšířené. Problematická je postava černošské služky Mammy Two Shoes, která se v některých dílech objevuje. A není to jediná pohádka, kterou provázejí diskuse o rasismu.

|Pavel Pavlas |Zprávy z domova

Příběh jako z pohádky: Místo dětského domova zažila 13letá dívka šťastný konec

Učitelka jedné středočeské základní školy se stala pěstounkou své žačky. O tu se ještě nedávno starala její babička. Jenže přišla nemoc a velké problémy. Sociální pracovníci budou muset v následujících letech najít stovky náhradních rodičů. Za dva roky by totiž chtěli státní úředníci zrušit kojenecké ústavy a v roce 2016 pravděpodobně i dětské domovy. Ve stínu toho všeho se následující příběh jeví spíš jako zázrak.

|Jaroslav Plašil, Mirko Vasić |Tenis

Zájem o tenis naráží na finanční možnosti rodičů, měsíc dětského tréninku stojí i 10 tisíc

Stačilo jen pár hodin a lidé skoro vyprodali hlediště finálového utkání Fed Cupu. Možná ještě rychleji budou mizet z pultů vstupenky na boje o "salátovou mísu" v Davisově poháru. Vidět na vlastní oči Petru Kvitovou, Tomáše Berdycha a další české tenisty v závěru nejprestižnějších týmových soutěží je pro fanoušky mimořádně atraktivní. Jenže jiné už to může být s touhou slavné sportovce napodobit.

|Zuzana Kopuletá |Regiony

Týden respektu k porodu se věnuje mimo jiné domácím porodům nebo výchově dětí

Brno se letos už potřetí připojí ke Světovému týdnu respektu k porodu. Informativní festival o těhotenství, porodu a rodičovství proběhne na mnoha místech v centru Brna. Zapojí se do něj většina brněnských organizací nabízejících služby pro těhotné ženy a jejich rodiny. Organizátoři připravili řadu přednášek, prezentací a besed, které se věnují nejrůznějším otázkám nejen porodů samotných, ale například také výchově dětí a fungování rodiny.