Reálná hodnota důchodů stoupla o pět procent. V lednu penze vzrostou znovu. A především seniorky dostanou na přilepšenou 500 korun za každé vychované dítě.
Umělá sladidla můžou škodit, píše Deník N. A poslanci chtějí uzákonit větu, že fyzické a psychické násilí není přijatelným druhem výchovy, informuje Mf Dnes. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Zdravé stravovací návyky podle nutriční terapeutky Hrnčířové znamenají, že člověk o tom, co jí, nemusí moc přemýšlet. „Protože si automaticky vybere to, co je pro něj vhodné a zdravé.“
Proč do socialistického Československa přijely namibijské děti a v jakých podmínkách se vzdělávaly? Jaké tady bylo jejich dětství? Poslechněte si rozhovor s afrikanistkou.
Do českých kin vstupuje film Každá minuta života o rodičích, kteří své dítě vychovávají tzv. extrémní výchovou. Svému potomkovi totiž rozplánovali každou chvilku.
Dodatečné rozpočtové výdaje předkladatelé odhadli na 18,4 miliardy korun v roce 2023, na 18,8 miliardy korun o rok později a na 19,4 miliardy korun v roce 2025.
Jak dnešní mladá generace vnímá osobní zodpovědnost? Jak se vztahuje ke generaci starší? Hostem ve vysílání Českého rozhlasu Plus byla psychoterapeutka Magdalena Frouzová.
Malé dítě podle něj potřebuje být nasycené dvěma principy. „Něhou, kterou zajišťuje máma, a vedle toho potřebuje řád, limity a povinnosti. A je potřeba hledat rovnováhu mezi těmito dvěma principy.“
S imámy z Turecka nejsou usedlíci spokojení, proto organizace Ditib otevírá školicí středisko přímo na Německém území. Chce tím napravit pošramocenou pověst šiřitele turecké propagandy.
S přístroji jako jsou tablety, počítače nebo mobilní telefony jsou dnes děti často zručnější než jejich rodiče. Kdy už ale naše děti používají tyto přístroje příliš?
Poslanci zdůrazňují, že Evropa má svůj vývoj, své dějiny a svoji kulturu. Návrh výslovně uvádí tradice humanismu, které vycházejí z antického a židovsko-křesťanského duchovního odkazu.
Práce na směny a rodinný život – dvě věci, které jdou dohromady jen těžko. Své o tom ví třeba zdravotní sestry. Některé se kvůli tomu po rodičovské do nemocnic už nevrací a hledají práci mimo obor.
Vliv matky pak vlastně určí, jakou máte v dospělosti povahu. V dětství má prý původ i většina psychiatrických nemocí a nějakou duševní chorobou dnes v Česku trpí až 13 % dětí a dospívajících.
Každý má nějakou představu, jak se vychovávají děti. V posledních letech se ale role otočily, teď bych měl já vychovávat svoje rodiče. Jenže jak na to?
V Japonsku skončilo desetidenní drama kolem příběhu malého chlapce, který strávil šest dní sám v lese. Sedmiletý Jamato už opustil nemocnici a je prý v pořádku. Případ v Japonsku podnítil diskusi o výchově dětí.
Mladí fotbalisté v Česku jsou teď při zápasech sledovanější než obvykle. Talentované školáky pozorují totiž trenéři nových akademií, které si stahují ty nejlepší hráče v jednotlivých krajích. Výběr provázejí velká očekávání a někdy také obavy rodičů.
Bývalý hokejový útočník Michal Broš si hned čtyřikrát pověsil na krk zlatou medaili určenou nejlepšímu domácímu extraligovému celku. Dnes se věnuje mládeži a nabádá před nesprávnou výchovou, kdy se sport upřednostňuje před vším ostatním.
Počet žádostí o pěstounství se za poslední dva roky více než zdvojnásobil. Krajské úřady loni evidovaly 1121 zájemců o pěstounskou péči. Přesto je jich stále nedostatek.
Jedno agresivní dítě může ostatním chlapcům a dívkám změnit pobyt ve školce takřka v peklo. Předškolní zařízení však mají jen málo nástrojů, s nimiž by dokázala situaci řešit, obzvlášť když rodiče nezvladatelného potomka s učiteli nespolupracují. S takovou situací se potýká i jedna pražská školka. Úřad Prahy 4, který zařízení zřizuje, se kvůli problému obrátil na školského ombudsmana i na poslance.
Jediným místem v České republice, kde mohou odsouzené matky pečovat o své děti, je ženská věznice ve Světlé nad Sázavou. Svůj trest si tam v současnosti odpykává šest žen. Potomkům nesmí být podle současných pravidel víc než tři roky. Někteří odborníci by byli pro, aby se tato hranice zvedla.
Kreslený seriál Tom a Jerry si lidé v Americe pustí na internetové televizi nově jen s varováním, že může obsahovat rasistické a etnické předsudky, které kdysi byly ve společnosti rozšířené. Problematická je postava černošské služky Mammy Two Shoes, která se v některých dílech objevuje. A není to jediná pohádka, kterou provázejí diskuse o rasismu.
Pedagogická encyklopedie heslo rákoska vůbec nezná, v Národním pedagogickém muzeu v Praze ji však mají a i pamětníci potvrzují, že ji učitelé k trestání žáků používali. To přitom měli zakázané, stejně jako facky, tahání za uši a další tělesné tresty.
Pomáhat doma či respektovat své rodiče a sourozence, to jen několik povinností, které zřejmě budou pro děti ve Španělsku brzy povinné. Počítá s tím novela zákona na ochranu dětí a mládeže, kterou připravuje španělská vláda.
Učitelka jedné středočeské základní školy se stala pěstounkou své žačky. O tu se ještě nedávno starala její babička. Jenže přišla nemoc a velké problémy. Sociální pracovníci budou muset v následujících letech najít stovky náhradních rodičů. Za dva roky by totiž chtěli státní úředníci zrušit kojenecké ústavy a v roce 2016 pravděpodobně i dětské domovy. Ve stínu toho všeho se následující příběh jeví spíš jako zázrak.
Ministerstvo školství prodlužuje testování smluv s rodiči zlobivých žáků. Až do konce školního roku si individuální výchovný plán vyzkouší více než 40 základních škol. Úředníci pak projekt vyhodnotí a připraví pro školskou legislativu. Podle prvních poznatků se totiž většina dětí díky smlouvám zlepšila.
České Budějovice se mohou v současné sobě pyšnit už třemi ledovými plochami. Ke dvěma v Budvar aréně přibyla další v Hokejovém centru Jaroslava Pouzara, a tak jsme se za legendárním útočníkem vydali.