Rozchod. Spolupráce TOP 09 a starostů s letošním rokem skončí

Smlouva mezi TOP 09 a Starosty a nezávislými o spolupráci s letošním rokem skončí. TOP 09 chce, aby předseda STAN Gazdík poté opustil post místopředsedy sněmovny. Po úterním jednání obou stran to sdělili jejich předsedové Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Gazdík (STAN). Obě uskupení mají ve Poslanecké sněmovně i v Senátu společné kluby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Gazdík a Miroslav Kalousek.

Petr Gazdík a Miroslav Kalousek. | Zdroj: ČTK

„My si myslíme, že současná politická situace vyžaduje širší integrace subjektů a momentální, pouze bilaterální, dohoda s TOP 09 z našeho pohledu nestačí. To jsme naším partnerům sdělili,“ řekl po jednání Gazdík.

Strany se dohodly, že do konce roku vyrovnají vzájemné závazky. Poté, zřejmě po Novém roce, by měl Gazdík rezignovat na svoji funkci ve vedení sněmovny. „Pokud se dohodneme na vzájemném vyrovnání, tak to udělám. Na žádné funkci nelpím," dodal Gazdík.

Předsednictvo STAN bude o situaci jednat ve čtvrtek. Požadavek, aby se Gazdík vzdal funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny, vnímá STAN jako ultimátum, uvedlo hnutí v tiskové zprávě.

„My to pokládáme za naprosto logické. Petr Gazdík není místopředseda za hnutí STAN, hnutí STAN vůbec ve sněmovně není. Petr Gazdík jako člen STAN kandidoval na kandidátce TOP 09 a je místopředsedou sněmovny za TOP 09,“ okomentoval případnou Gazdíkovu rezignaci Kalousek.

Kalousek: Mrzí nás to

„Starostové nám přišli jednoznačně oznámit, že jakákoli naše společná bilaterální smlouva pro ně není přijatelná a chtějí ji ukončit," řekl po jednání Kalousek. TOP 09 to podle něho akceptovala.

„Nás to mrzí, myslíme, že pokračování by mělo smysl," podotkl. Záležitost chápe jako rozdíl v cílech. „Buď má někdo cíl volby vyhrát, nebo chce někdo být za každou cenu v jakékoli vládě," uvedl předseda TOP 09.

K počátku příštího roku mají TOP 09 a STAN uzavřít vyrovnávací memorandum. „Požádali jsme Petra Gazdíka, aby zvážil, že je těžko únosné, aby byl místopředseda sněmovny za TOP 09 a přitom vystupoval jako lídr konkurenčního subjektu," řekl Kalousek.

Drábová jako tvář STAN. Kampaň vede ve volném čase, zdůrazňuje Gazdík

Číst článek

Podle Gazdíka se obě strany dohodly, že do konce roku vyrovnají veškeré závazky. „Máme ještě příštích šest let senátory, máme společné poslance," poznamenal.

„Součástí té dohody je i to, že si TOP 09 přeje, abych opustil post místopředsedy sněmovny po uzavření té dohody," popsal Gazdík.

S ohledem na parlamentní volby v příštím roce je hnutí STAN připraveno jednat o předvolební spolupráci se širším spektrem volebních subjektů, včetně dosavadních partnerů, se kterými šlo do regionálních voleb. „Neuvažuje tedy nyní o exkluzivní spolupráci s jedním subjektem, zejména ne v rovině pouhé ´podpory´ ze strany Starostů a nezávislých," uvádí tiskové prohlášení STAN.

Původně spolupracovaly TOP 09 a STAN na základě smlouvy z roku 2009, která skončila s rokem 2012. Spojenectví pak pokračovalo bez formálního ujednání. Novou, už volnější dohodu uzavřely strana a hnutí na podzim 2013.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme