Vozíky, berle nebo čočky. Plénum Ústavního soudu projedná úhrady zdravotnických prostředků

Ústavní soud svolal na 10. května veřejné jednání pléna ke způsobu, jak zdravotní pojišťovny stanovují výši úhrad zdravotnických prostředků. Podle návrhu skupiny senátorů, podaného už v roce 2015, je současný systém netransparentní a neústavní. Veřejná jednání pléna jsou výjimečná, několik let se žádné nekonalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stáří, invalidní vozík (ilustrační foto)

Stáří, invalidní vozík (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Mezi zdravotnické prostředky patří například vozíky, berle, sluchadla, brýlové čočky a množství dalších, často velmi sofistikovaných pomůcek.

Podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové se chce plénum seznámit se stávající praxí zdravotních pojišťoven. Právě proto se nejspíš uskuteční veřejné jednání s dokazováním, ač jinak soud zpravidla svolává jen veřejné vyhlášení nálezu.

Pacientka žaluje VZP. Novou pomůcku usnadňující chůzi jí pojišťovna neproplatila, jiné ženě ano

Číst článek

Loni se ve sněmovním sále po tříleté pauze konalo veřejné jednání o stížnosti zpochybňující zákonnost rozvrhu práce u Krajského soudu v Brně. Šlo však o jednání tříčlenného senátu, nikoliv celého pléna, tedy sboru všech ústavních soudců.

Před lety plénum jednalo veřejně poměrně často, zpravidla když na tom trvali účastníci řízení, poté ovšem novela zákona nechala svolání veřejného jednání čistě na úvaze soudců.

Podnět dvou desítek senátorů obdržel soud v lednu 2015. Soudcem zpravodajem je Pavel Rychetský. Sporná část zákona o veřejném zdravotním pojištění říká, že zdravotnické prostředky se hradí ve výši 75 procent ceny „v provedení nejméně ekonomicky náročném". Pojišťovny při určení ceny používají průzkum trhu.

Podle senátorů by měl zákon jednoznačně popisovat proceduru stanovení výše konkrétního prostředku. Současná úprava prý dává pojišťovnám příliš volnou ruku. Pacienti, dodavatelé ani poskytovatelé služeb prakticky až do publikování takzvaného číselníku nevědí, zda vůbec, případně v jaké výši bude konkrétní zdravotnický prostředek hrazen.

Čtěte také: Pacienti s roztroušenou sklerózou by mohli získat lepší pomůcky. VZP podpoří jednotlivce

Senátoři upozornili, že pojišťovny tak vlastně rozhodují o miliardách korun z veřejného zdravotního pojištění.

„Přitom neexistuje efektivní možnost přezkumu a kontroly této činnosti zdravotních pojišťoven ze strany dotčených subjektů (pacientů/pojištěnců, dodavatelů a poskytovatelů zdravotních služeb). Všechny tyto aspekty činí celý systém úhrady zdravotnických prostředků netransparentní a neústavní," stojí v návrhu.

Senátoři navrhují, aby soud zasáhl také do přílohy zákona, kde jsou definované a aplikované dva různé typy úhradových limitů A a B.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme