Rekruti se museli svléct a zavádět si tampony. Německá armáda přijala už 40 podobných oznámení

Německou armádou nedávno otřásl skandál kolem sadistických přijímacích rituálů v kasárnách elitních jednotek v Pfullendorfu. Jak teď ukazují výsledky interního vyšetřování, jihoněmecký Pfullendorf není ojedinělým případem. Ponižování rekrutů, násilnické praktiky mezi vojáky a sexuální obtěžování zjistili vyšetřovatelé i v dalších kasárnách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

armáda, vojáci | Foto: U.S. Department of Defense

Vedení Bundeswehru se o těchto praktikách dozvědělo loni v říjnu, kdy se přímo na ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou a vládního zmocněnce pro armádu Hans-Petera Bartelse obrátila žena s hodností poručíka. Ta popsala, že se při výcviku museli rekruti svlékat donaha před instruktory, kteří si to natáčeli.

Instruktoři, kteří cvičili zdravotníky, si pro ně pak vymýšleli podivné lékařské zákroky, jako například zavádění různých tamponů do řitního otvoru vojáků a vojaček. Na základě této stížnosti se vyšetřování rozběhlo.

Lepší komunikace, větší pozornost

Podle čerstvé interní zprávy má armáda k dispozici dalších 40 oznámení na podobné praktiky, jako je mobbing, omezování osobní svobody nebo sexuální obtěžování, a to nejenom v kasárnách ve Pfullendorfu ale i na dalších místech. Některé případy už převzalo státní zastupitelství, které je teď prošetřuje.

Ministerstvo obrany nyní slibuje reformy. Už samotný způsob, jak se tento skandál začal řešit, ukazuje, že v armádě nefunguje komunikace. Vojačka se musela obrátit přímo na ministryni, aby se něco začalo dít. Interní zpráva konstatuje, že ohlašování takových případů má velké nedostatky.

Armáda chce zlepšit komunikační linky včetně vytvoření centrální databanky, kde by se měla registrovat všechna oznámení na šikanování a podobné praktiky, aby se tomu věnovala pozornost od začátku.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme