Až 40 procent pacientů odkládá návštěvu lékaře kvůli strachu

Tisíce lidí ve Velké Británii umírají zbytečně, protože se příliš bojí zmínit se o počátečních příznacích nemoci svému lékaři. Podle výzkumu agentury Cancer Research UK může až 40 procent pacientů odkládat návštěvu lékaře kvůli strachu. Přitom čím dříve je diagnóza stanovena, tím vyšší je šance na úspěšnou léčbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařka Monika Arebergerová při vyšetření pacientky | Foto: Monika Puchingerová

„Z té zprávy z Velké Británie mám velikou radost. Myslel jsem si, že jenom my Češi jsme tak hloupí a špatně kalkulující se svým zdravím. Ale je to stejné. A vůbec to kupodivu nezáleží na inteligenci lidí. Když se o tom bavím se svými přáteli vysokoškoláky, často se dozvídám: ‚Přece nepůjdu na preventivní vyšetření, co kdyby mi něco našli.‘ A právě o to jde, aby se to našlo zavčas a dalo se to vyléčit,“ říká Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

„Jedná se o jakýsi psychologický moment, který si neumím vysvětlit, ale setkávám se s ním celý život. Myslel jsem si, že je to nějaká specialita Česka. Když teď vidím, že v tak racionální zemi, jako je Velká Británie, je to podobné, jsem rád. Je potřeba to překonávat, je potřeba o tom mluvit. Stále je potřeba lidi přesvědčovat,“ pokračuje Vorlíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti

Diagnóza je podle Vorlíčka důležitá především v počátečním stádiu, protože když je nádor malý, stačí ho často jen vyříznout a není potřebná žádná další léčba. Také to stojí málo peněz. Je to racionální a úspěšné.

„Česká onkologická společnost si myslí, že by se mělo začít ve škole. Měli by se zapojit učitelé, kteří by na středních a možná i ve vyšších ročnících základních škol toto vysvětlovali. Že když se jakákoli nemoc odhalí včas, je daleko větší šance na vyléčení. Je to záležitost na několik generací dopředu. Naše společnost se o to velmi snaží, ale neúspěšně. Vidím, že nejsme sami,“ dodává Vorlíček.

pir, Zdeněk Strnad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme