Česko vyvíjí vakcínu proti nevyléčitelnému oparu

Bolestivé a ošklivé puchýřky na rtu trápí ve světě asi 86 milionů lidí. Nositel viru herpex simplex se ho nikdy nezbaví. V současné době neexistuje na nemoc lék. V Česku se ale začala vyvíjet vakcína proti oparům. Pokud v tom bude společnost Sevapharma z Roztok u Prahy úspěšná, vznikne v jejich laboratořích evropský unikát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vakcína

vakcína | Foto: ABC.net.au

V areálu v Roztokách dojde podle ředitele firmy Marka Moši k výzkumu i výrobě léku. Výzkum je prý zaměřen na nové protektivní vakcíny proti lidským herpetickým virům z podčeledi alfa, a to ve spolupráci s různými externími společnostmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem firmy Sevapharma Markem Mošou

„Musí se nalézt samotná účinná látka. Druhou věcí je inovace vakcín Lupidon. Vyrábíme je přes pět let pro italskou firmu. Ty už jsme schopni vyrobit a první pacienti by mohli být uspokojeni v příštím roce,“ říká ředitel.

Preparát Lupidon je podle Moši oficiálně registrován pouze v Itálii, ve Švýcarsku a na Ukrajině, ale v dalších evropských zemích se dá získat v souladu se specifickým léčebným programem, obvykle alergolog či imunolog, který ho může pacietovi objednat.

„Herpex symplex je podtyp herpetického viru. Na světě jich je známo asi osmdesát herpetických virů. Pouze osm z nich je aktivních pro člověka. Vakcína se právě zaměřuje na podčeleď alfa.,“ vysvětluje Moša.

Jak také dodává, inovovaný Lupidon se vyrábí ve variantě H a G. „Ty znamenají, na kterou část lidského organismu jsou určeny. G znamení genitálie, H hlava, kde se používá především v oblasti rtů.“

Lék zatím není v České republice registrovaný není. „Nejsme držitelé rozhodnutí, to jsou Italové, my pro ně preparát vyrábíme. Ale na klasickou registraci v Čechách bychom chtěli dosáhnout,“ přiznává ředitel firmy Sevapharma.

Zda bude lék proplácet v budoucnu pojišťovna, Marek Moša zatím neví. Čtyři dávky prý nyní stojí 1200 korun, je si pacient zaplatit musí. „Až na Státním ústavu pro kontrolu léčiv doběhne celý registrační proces, zahájíme s pojišťovnami jednání,“ dodává ředitel společnosti Sevapharma Marek Moša.

Václav Sochor, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme