Chemoterapii lze zvládnout díky speciálním lékům lépe, upozorňují lékaři
Pacientů s nádorovým onemocněním v Česku přibývá. Ale zároveň se zvyšují jejich šance v léčbě a lékaři se také snaží uplatňovat postupy, které by byly co nejšetrnější k organismu.
„Léky, které potlačují nevolnost a zvracení, se dostaly do takového stadia vývoje – a máme je k dispozici – že nevolnost a zvracení nemusí být, pokud se k tomu lékaři dobře postaví,“ poznamenal předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.
Zároveň upozorňuje, že metoda není úplně nová: "Vyvíjí se v posledních letech, ale chtěli jsme, aby se to pacienti dozvěděli, protože obava z chemoterapie je stále obrovská.“
Informovanost pacientů o šetrnějším zůsobu chemoterapie zdůraznil předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček
Nevolnosti potlačí léky
Průvodní příznaky chemoterapie se daří potlačit znalostí účinků konkrétního cytostatika na zvracení. „A podle toho podáváme léčbu, která tato potlačuje. Léčba je dnes velmi rozvinutá s moderními, cenově dostupnými preparáty, které nevolnosti a zvracení zabrání,“ upřesňuje Vorlíček.
Jiří Vorlíček zdůraznil, že pokud by pacientům při chemoterapii nebylo dobře, mohou si o speciální léky říci.
Zvyšování počtu onkologických onemocnění přičítá stárnutí populace i nevhodnému životnímu stylu – kouření a nezdravým stravovacím návykům.
Vorlíček ale nesouhlasí s paušalizujícím konstatováním, že přibývá úmrtí zaviněných rakovinou. „Samozřejmě, když je více nádorů, více lidí podlehne.“
Jak ale připomněl, jsou i opačné příklady - i přes rostoucí výskyt rakoviny prsu úmrtnost na tuto chorobu klesá. „Je to hlavně díky screeningu, pacientky chodí na preventivní vyšetření,“ ocenil předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček