Každý druhý Čech trpí nomofobií, závislostí na mobilním telefonu

Víc než polovina Britů trpí podle nejnovějšího výzkumu nomofobií, tedy strachem z toho, že nebudou moci použít svůj mobilní telefon. Češi jsou na tom jen o něco málo lépe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena čte SMS (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Nomofobici se bojí, že se jim vybije baterie, ztratí signál nebo jim přístroj někdo ukradne. Jedním z příznaků nomofobie je třeba to, že postižení nejsou schopni telefon vypnout.

„Víme, že mozek lidí, kteří svůj mobilní telefonu užívají příliš, na něj reaguje jako na drogu," říká psycholožka Elizabeth Watermanová.

Podle britského průzkumu trpí nomofobií hlavně lidé kolem 20 let a nemoc postihuje většinou ženy. Autoři výzkumu ale dodávají, že v řadě případů jsou to naopak muži, kteří s sebou pro jistotu nosí mobily hned dva.

Česko na tom v porovnání s Velkou Británií není o moc lépe. Podle odhadů trpí nomofobií každý druhý Čech. Expertka na sociální etiketu Liz Brewerová navrhuje jednoduchou léčbu:

„Lidé by měli mít určitou disciplínu a uvědomit si, že nežijí pro svůj telefon."

Samotné označení nomofobie se začalo používat teprve před pěti lety. Vzniklo zkrácením hesla „no mobile phobia".

Igor Maňour, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme