Lidé bez práce testují nový recept na nezaměstnanost. Zakládají fiktivní firmy

Nezaměstnanost v Česku láme rekordy. Bez práce je přes půl milionu lidí a vůbec nejhůře se shání těm nad 50 let. Může jim pomoci i v Česku unikátní projekt Fiktivní firma 50 plus.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školení

školení | Foto: Pavel Franc

Výpověď pro přebytečnost postihla nedávno také Milenu Kousalovou z Pardubic. Protože ale na zázraky tahle vysokoškolsky vzdělaná žena nevěří, vzala osud do vlastních rukou a založila vlastní firmu na hlídání domácích zvířat. Zatím je ale ryze fiktivní.

„Zjistila jsem, že jsem se dostala do kategorie, která je stará. Sháněla jsem práci projektového manažera, ve školství. Naučila jsem se psát motivační dopisy,“ říká absolventka Přírodovědecké fakulty Karlovy Univerzity v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Fiktivní firma 50 plus mluvil Ondřej Wolf

Dnes už bývalá učitelka a projektová manažerka přišla o práci ze dne na den. Bez zaměstnání byla 8 měsíců.

„Je to u mě ještě horší, že jsem se dvěma dcerami a obě studují. Táhly jsme to z podpory, ze stipendií. Teď před sebou hrnu dluhy.“

V Česku unikátní projekt Fiktivní firma 50 plus jí ale zvedl sebevědomí a poskytl návod, jak založit firmu a podnikat.

Návod k začátku podnikání

„Fiktivní firmu jsme založili, dokonce jsem uvažovala, že bychom v tom podnikali. Mělo to být pet sitting – péče o zvířata v domácnosti. Prostě chcete jít do kina, na návštěvu a nemusíte s sebou táhnout pejska. Nechtějí ho tam, nebo jsou na něj alergičtí.“

Paní Milena se naučila napsat oznámení do živnostenského rejstříku, zjistila, jak založit právnickou osobu, spočítat daně nebo vymyslet marketingový plán.

„Chtěla jsem se sebou něco dělat, zkusit podnikání. A říkala jsem si, že si to mohu zkusit nanečisto.“

Úřad práce - ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

Na kurzy docházela o víkendech.

„Uvědomila jsem si, že tam jsou vesměs lidi se středoškolským, potažmo s vysokoškolským vzděláním, bylo mi zpočátku všelijak. Ale je to báječné. Třeba jeden kolega už začal podnikat – jako hodinový manžel.“

Vzdělávací projekt Fiktivní firma 50 plus dosud absolvovalo několik desítek lidí. Většinou se rekrutovali z Pardubicka Chrudimska, Svitavska a Orlickoústecka. Pokračovat v něm chce i Monika Horníková:

„Ráda bych, ale člověk neví, jestli by to v krizi bylo životaschopné. Je třeba si udělat dobrý marketingový plán, v oblasti hlídání malých dětí,“ dodává bývalá administrativní pracovnice, která je teď bez zaměstnání.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme