Na hory autem nebo autobusem? Každému vyhovuje něco jiného

Pokud jedete na hory do zahraničí, máte na výběr více méně ze dvou druhů dopravy. Buď pojedete vlastním autem, nebo s dalšími lyžaři autobusem. Parta osmnácti kamarádů se letos rozhodla srovnat jízdu do francouzských Alp třemi způsoby - autobusem, autem a mikrobusem. Co vyšlo nejlevněji a jaké byly výhody a nevýhody všech tří způsobů dopravy?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobusová zastávka. Ilustrační foto

Autobusová zastávka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

„Byl to klasický dvoupatrák, seděli jsme na pětce, měli jsme dost místa,“ říká Ondřej Preuss, který byl mezi cestujícími v autobusu. Cestu dlouhou 1100 kilometrů z Prahy do francouzského zimního střediska Serre Chevalier urazil za 17 hodin.

Mikrobusem jelo devět lidí, ve Fábii kombi tři. Trasa vedla přes Německo, Rakousko, Švýcarsko a Itálii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké jsou rozdíly v cenách dopravy na hory, pokud jedete autobusem, autem a nebo mikrobusem? Natáčel Petr Medek

„Pohodlí spočívalo v tom, že jsme si cestu mohli rozhodnout podle sebe, mohli jsme jet o den později a o den dřív se vrátit, protože autobus jezdí většinou přes noc. My jsme vyjížděli ráno v 5, na místě jsme byli v 17:00, samozřejmě s přestávkami jak jsme potřebovali,“ přidává svoji zkušenost Šimon Kočí, který jel mikrobusem.

Posádka osobního auta na tom byla stejně. „Cesta byla dlouhá přibližně 12 hodin, zastávek jsme moc neměli, dodržovali jsme nejvyšší povolenou rychlost. V Německu, kde je neomezená, jsme jeli, co nám Fábie dovolila,“ popisuje Lukáš Řezníček.

Většina cesty vedla po dálnicích a obešla se bez zdržení v kolonách. Jen cestou zpátky se posádky mikrobusu a Fábie dostaly do sněhové bouře. „Trochu jsme zpomalili, riskovat 9 životů se dneska nevyplatí,“ přiznává Šimon Kočí z mikrobusu.

A jak vyšly tyhle tři způsoby dopravy finančně? Autobus stál 2500 korun. Mikrobus 2900 a osobní auto 3000 na osobu. Samozřejmě po započtení mýtného, dálničních známek a pohonných hmot, u mikrobusu ještě 11 tisíc za půjčení vozu.

Autobus 2500 korun, 17 hodin
Mikrobus 2900 korun, 12 hodin
Auto 3000 korun, 12 hodin

„Autobus má výhodu příznivé ceny a hlavně se člověk nemusí o nic starat. Může se oddávat relaxaci ve formě zvýšeného požívání alkoholických nápojů,“ hodnotí cestu Ondřej Preuss.

„Autobusem bych už nikdy nejel, člověk je tam omezován ostatními, například zápachem potravin. Speciálně na cestě zpět z Francie si všichni nakoupí plesnivé sýry,“ pochvaloval si cestu osobním autem Lukáš Řezníček.

Šimon Kočí po letošní zkušenosti zase hájí mikrobus. „Já bych rozhodně volil tento způsob dopravy i přes to, že to vyšlo o 400 korun na osobu víc než autobus. To je cena za pohodlí navíc.“

Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme