Polovina havířovských psů nemá čip. Značení kontrolují strážníci
Už měsíc havířovští pejskaři narážejí v ulicích na kontroly strážníků. Za neoznačeného psa jim hrozí až tisícikorunová pokuta. Ve správním řízení se pak sankce mohou vyšplhat na desetitisíce. I tak ale mnozí majitelé zatím veterináře nenavštívili.
"Zatím jsme na strážníka nenarazili, a to chodíme s pejskem čtyřikrát denně," říká Radoslava Kováčová. I kdyby na hlídku natrefila, může být v klidu. Už od března má její Bobíček pod kůží čip. Zprvu si myslela, že ho díky němu vždy najde, veterinář ji ale vyvedl z omylu.
Kdyby se totiž její devítiletý mazel zatoulal v jiném městě a nebyl v národním registru, už by ho nikdy neviděla.
„Není to vlastně přínosem k ničemu. My za něho poctivě platíme, celou dobu co ho máme, takže nevidím důvod, proč by měl mít čip nebo známku. Nikdy neutekl, vždycky byl v našem dosahu.“
Rozumí těm, kteří na čipování nepřistoupili. „Já se jím nedivím. Pokud si psa hlídám a vím, že nechodí nikam sám, tak asi není důvod. Proto jsme ho očipovali – abychom měli klid.“
Ne všichni pejskaři se ale ke svým psům hlásí. Radnice chtěla vyhláškou pomoci hlavně přeplněným městským útulkům. Mnozí majitelé ale dodnes riskují a návštěvu veterináře odkládají na neurčito. Setkání se strážníky se jim tak může prodražit.
„Od počátku srpna zkontrolovali přes 350 pejskařů a ve 30 případech udělili blokovou pokutu a ve 12 případech byla záležitost odeslána příslušnému orgánu, to znamená na magistrát města Havířova,“ potvrzuje mluvčí havířovské radnice Eva Wojnarová.
V těchto dnech navíc strážníci kontroly pejskařů ještě zvýšili.
„Jsou zaměřené na dodržování dvou obecně závazných vyhlášek. Jedné na čipování psů a druhé na volný pohyb psů ve městě.“
V Havířově pobíhá přes šest a půl tisíce psů. Téměř polovina z nich ale pořád nemá povinný čip nebo tetování.