Poslední chvíle člověka. Výstava Smrt láká na šibenici, meče katů i mumie
Výstava o posledních věcech člověka nazvaná Smrt láká do pražského Národního muzea na pozoruhodné exponáty z dávné historie i současnosti.
Hlavní výstavní projekt pražského Národního muzea s tématikou smrti vrcholí. Ode dneška si v Nové budově můžete prohlédnout hned dvě expozice věnované tomuto citlivému tématu. Nevšední exponáty představují poslední chvíle člověka jako nedílnou součást existence všeho živého.
Výstava se zaměřuje i na vznik života a s ním spjatý koloběh v přírodě, v případě člověka pak na okolnosti jeho fyzického zániku i na nejširší kulturní aspekty spojené se smrtí.
Výstava Smrt začíná v pátek 20 března 2015. Zájemci si mohou expozice prohlédnout až do 8. listopadu 2015. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin s výjimkou střed. První středu v měsíci je expozice přístupná od 10 do 20 h, ostatní pak od 9 do 18 hodin.
Návštěvníkům se představí zajímavé exponáty z oblasti přírodovědy, archeologie a dalších oborů, ale i zajímavé předměty dokládající proměňující se přístup ke smrti v naší nedávné historii.
Díky širokému záběru jsou na výstavě k vidění vedle sebe takové exponáty, jako například desítky milionů let stará čelist šelmy z období třetihor, staroegyptská mumie malého dítěte, autentický meč kata původem z roku 1720 a popravčí nástroje z minulého století.
„Máme tu autentickou šibenici, která stála na výstavišti v Písku a pracovala ještě od roku 1945 do roku 1947. Popravovala jak konfidenty, tak přímo členy gestapa, kteří se nějak provinili. Máme tu autentické popravčí kolo ze Slavonic, kterým se lámaly údy a ze sbírek národního muzea tu máme popravčí meče,“ přibližuje pozoruhodnou expozici antropolog a hlavní autor výstavy Vítězslav Kuželka.
Druhá výstava nazvaná Smrtelné slasti je přístupná lidem od 18 let. Zaměřuje se především na vliv toxikomanie a další závislosti.