Půst může tělo očistit, dlouhodobé hladovění ale člověku škodí

Velikonoce jsou spojené také s koncem postního období. Půst pro někoho znamená třeba omezit čokoládu, alkohol nebo maso. Pro jiného to může být dieta obnášející pití ovocných šťáv nebo bylinkových čajů. Nejradikálnější příznivci hladovění pijí jen čistou vodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklenice s vodou

Sklenice s vodou | Foto: Fotobanka stock.xchng, Sanja Gjenero

Terapeut Robert Zítko má s půsty zkušenost a pečlivě je plánuje. Podle něj je nejvhodnější postit se, když je teplé počasí.

Lékaři doporučují hladovění dlouhé maximálně tři dny, a to jen zcela zdravým lidem. „Vedlejší účinky dlouhodobé hladovky jsou poměrně ničivé - člověk je unavený, slabý, má poruchy spánku. Pokud opravdu pije pouze vodu, tak často může mít sníženou schopnost se soustředit, je apatický,“ vysvětluje specialistka na výživu Kateřina Cajthamlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhody, nevýhody a pravidla půstu se zajímala redaktorka Eva Rajlichová

Podle zkušeností Robera Zítka to je ale málo. „Většinou už začne acidobázická krize a neukončí se tím, člověk do toho začne jíst, takže tělo se nevyčistí a člověk končí ve stavu, kdy je mu úplně nejhůř,“ tvrdí. Proto lidem doporučuje zkusit půst na jeden až dva dny nebo minimálně týden.

Obecně se traduje, že při půstu by se člověk neměl příliš namáhat. Doporučují se jen procházky na čerstvém vzduchu. „Protože není volný cukr v krvi, aerobní cvičení tělo nezvládá, ale není problém deseti až patnáctikilometrová procházka za den, protože tělo si energii dokáže najít,“ popisuje Zítko.

Jedním z důvodů, proč se delší hladovění nedoporučuje, je fakt, že při něm ubývá svalová hmota. „Při hladovění si organismus bere zásoby, které má v těle, ale bohužel první si bere svalový glykogen, to znamená škrob, který je pro zásobu svalové činnosti, potom si bere zásoby ze svalů a orgánů a teprve na závěr si bere zásoby z tuku,“ upozorňuje Cajthamlová.

Robert Zítko je zřejmě výjimka - bez jídla vydržel nejdéle 28 dní. Až na několik krizí se cítil výborně, a prý měl tolik energie, že složil i fůru uhlí. Během celé doby pil jen čistou vodu.

„Obecně by člověk měl vypít na deset kilo váhy asi čtyři deci vody, to je minimální množství, a při mých půstech se pije jenom voda, to se snažím dodržovat. Jinak se snažím denní režim neomezovat vůbec, malinko omezuji práci,“ uzavírá.

Eva Rajlichová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme