U žen se objevují melanomy častěji než u mužů. Mohou za to hlavně solária
Dermatologové z Vinohradské nemocnice vyšetřují na Václavském náměstí v Praze zdarma všem příchozím problematická znaménka. Letos už sedmý ročník Stanu proti melanomu vyvolává velký zájem lidí, kteří na vyšetření dlouhou dobu trpělivě čekají.
Čekání se jim může jen vyplatit. Na melanom, nejnebezpečnější ze zhoubných kožních národů, se totiž musí přijít včas.
„Přišla jsem se znaménkem na spánku a bylo mi řečeno, že je to banální záležitost. Ale že mám na těle nějaké jiné znaménko, tmavší, a to už bylo horší,“ vypráví jedna z návštěvnic, paní Antonie.
„To je běžný průběh. Pacient většinou přijde s nějakou změnou, která se mu nelíbí, na viditelném místě. Ale my jsme se podívali i na trup pacientky a zjistili jsme, že na břiše je útvar, který v dermatoskopu se už posunuje do oblasti maligního melanomu,“ popisuje profesor Petr Arenberger a pokračuje:
„Nám to samozřejmě řekne až histologické vyšetření. Nemůžeme tam znaménko v této formě nechat, musíme ho odstranit. Pacientku jsme hned na příští týden objednali k nám na kliniku na vyříznutí.“
Paní Antonie si nevybavuje, že by u ní v rodině měl někdo melanom. Přiznává ale, že se ráda opaluje, a občas dokonce zajde i do solária.
Nebezpečná solária
„Setkáváme se s tím bohužel stále častěji. Problém u solárií je takový, že je odfiltrována krátkovlnná část UV záření, čili my se ne tak snadno spálíme. A tudíž nedostaneme signál, jakou velkou dávku záření jsme vlastně dostali. Protože hezky pigmentujeme, ale přitom nemáme tu zpětnou vazbu, že jsme byli dlouho na sluníčku,“ vysvětluje Arenberger a dodává:
„Když byste stejnou dávku dostali třeba poledním sluníčkem, tak druhý den budete tak červení, že si to příště rozmyslíte. Proto solária dělají neplechu, zvlášť u mladých žen. Proto také dnes u nich vidíme výskyt maligních melanomů mnohem dříve, než tomu bylo v minulosti a než je tomu u mužů.“
„Nejsem častý návštěvník solárií, za rok tam jdu dvakrát třikrát,“ tvrdí však paní Antonie.
Návštěva solária několikrát do roka podle Petra Arenbergera žádné drama zřejmě nezpůsobí. „Ale pokud se to potom stane zálibou, a znám ženy, které opravdu mají takzvanou tanorexii, chodí do solária třikrát týdně, může to být problém,“ uzavírá.