Uživatelů heroinu v Evropě ubývá. Roste ale prodej syntetických drog

V Evropě ubývá uživatelů heroinu. Naproti tomu roste prodej syntetických drog. Takové jsou dnes zveřejněné závěry evropské zprávy o drogách. Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost sleduje situaci v Evropské unii, Chorvatsku, Norsku a Turecku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto)

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nejrozšířenější drogou v Evropě zůstává marihuana, počet jejích uživatelů ale klesá. Denně konopí užívá asi procento Evropanů, v Česku jsou čísla obdobná. Ubývá i závislých na heroinu. Uživatelé této drogy stárnou a víc vyhledávají léčbu.

Tím ale mírný optimismus výroční zprávy končí. Výrazně totiž začalo přibývat syntetických drog. V průměru se dokonce objevuje jedna nová látka týdně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík a vedoucí lékař Drop in Jiří Presl v poledních Ozvěnách dne na Radiožurnálu

„Epidemii nových syntetických drog jsme zažili v České republice naplno na začátku roku 2011. Ten fenomén může nabývat různých podob, takže to je určitě závažný nález,“ poznamenal vedoucí Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík.

Podle policie se tyto látky vyrábějí v Číně nebo Indii. Nebezpečí se skrývá v tom, že drogu lze koupit po internetu a navíc nikdo přesně neví, co obsahuje. Její složení se totiž neustále proměňuje.

Podle vedoucího lékaře Drop in Jiřího Presla ale syntetické drogy jsou na ulici okrajovou záležitostí. „O syntetických drogách slyším tehdy, když se stane nějaký malér. Na ulicích se setkávám s klasickými drogami – pervitin, heroin,“ upřesnil Presl.

Výroční zpráva agentury Evropské unie pro drogy se dále zaměřuje na pervitin, který byl dříve českou, případně slovenskou záležitostí. Nyní se tato droga čím dál víc šíří do Evropy. V současné době je to hlavně problém v Německu.

Zpráva varuje i před tím, že přibývá HIV pozitivních, což je pravděpodobně spojeno s ekonomickou krizí, kvůli které klesá počet organizací věnujících se drogově závislým.

Petr Medek, Helena Berková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme