Vítr, horko, výška. Provazochodec se chystá přejít Grand Canon po laně

Americký provazochodec Nik Wallenda se chystá jako první člověk v historii přejít na laně přes Grand Canyon. Na rekordní kousek trénuje už přes rok od doby, kdy přešel z Ameriky do Kanady nad Niagarskými vodopády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provazochodec Nik Wallenda překonává Niagarské vodopády

Provazochodec Nik Wallenda překonává Niagarské vodopády | Zdroj: Reuters

„Snažíme se nárazový vítr simulovat pomocí obřích větráků,“ popisuje Nik Wallenda, jak se na náročnou akci připravuje. Kromě větru ale bude čelit také vysokým teplotám, které i večer budou na poušti přesahovat 30 stupňů Celsia. Přitom bude muset ujít asi půl kilometru ve výšce 500 metrů nad dnem kaňonu.

Wallenda je ale na extrémní podmínky zvyklý. Před rokem překonal Niagarské vodopády. Zatímco každou vteřinu do propasti zmizí 2 tisíce kubíků vody Nik Wallenda balancuje ve vodní tříšti na laně o průměru pět centimetrů, jako by se nechumelilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném přechodu Nika Wallendy po laně přes Grand Canyon informoval redaktor Ondřej Bouda

„Je tu nádherný výhled,“ popisoval své zážitky přímo z lana. I když ke konci asi 600ti set metrové procházky, která trvala 25 minut, si už stěžoval, že je to namáhavé a vyčerpávající. Posledních pár metrů ale doběhl.

Nad Niagarou ho televizní producenti donutili jít s jištěním. Tentokrát to ale udělá po svém. Bez sítě i bez pojistek, tak, jak je jeho rodina zvyklá už po generace. I kvůli tomu ale docházelo k tragickým nehodám.

Pochod na památku pradědečka

Všechny kousky, které Nik Wallenda předvádí, dělá na památku pradědečka Karla Wallendy, který přišel o život před televizními kamerami v Portoriku, když ve svých třiasedmdesáti letech spadl z lana. Nik na něj prý bude myslet i tentokrát.

Stejně jako jeho dědečka budou Nika zabírat televizní kamery. Dvě bude mít přímo na sobě, další ho bude sledovat z vedlejšího lana a několik jich bude na dně i na obou koncích kaňonu.

Kromě diváků přímo na místě tak budou moci odvážný kousek sledovat miliony lidí po celém světě v téměř přímém přenosu. Americká televizní společnost signál bude vysílat s 10sekundovým zpožděním, pro případ pádu.

Neúspěch si ale Nik Wallenda vůbec nepřipouští a už plánuje, že v budoucnu by chtěl přejít přes Bospor z Asie do Evropy nebo například nad inckými ruinami Macchu Picchu.

Ondřej Bouda, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme