Únosce z garáže dostal 16 let. Hryščenko chtěl ve vězení strávit zbytek života

Ústecký krajský soud ve čtvrtek vynesl verdikt nad „garážovým únoscem“. Zdeněk Hryščenko má ve vězení strávit 16 let. Byla mu rovněž nařízena zabezpečovací detence. Verdikt zatím není pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vezeňská služba přivádí obžalovaného Zdeňka H. k ústeckému krajskému soudu

Vezeňská služba přivádí obžalovaného Zdeňka H. k ústeckému krajskému soudu | Zdroj: ČTK

Soud trestem vyhověl návrhu státního zástupce. Zdeňku Hryščenkovi hrozilo podle právní kvalifikace 12 let vězení, soud ale přistoupil k mimořádnému zvýšení sazby.

„Byl pětkrát soudně trestán, přičemž tři tato odsouzení nejsou dosud zahlazena," řekl předseda trestního senátu Jiří Bednář.

Dřívější odsouzení se týkala například pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy a pokus braní rukojmích. „Navíc podle znaleckých posudků je možnost jeho resocializace minimální," doplnil Bednář.

Zabezpečovací detenci pak navrhovali znalci. Hryščenko podle nich pravděpodobně trpí heterosexuální pedofilií a pro společnost je nebezpečný. Soud také přiznal uneseným dětem odškodnění. Dívce má Hryščenko zaplatit 500 tisíc korun, chlapci 250 tisíc korun.

Šestatřicetiletý Hryščenko u soudu už dříve odmítl vypovídat, v přípravném řízení se ale k únosu přiznal. Dětem podle svých slov nechtěl ublížit. Soud opakovaně v dopisech žádal o doživotní trest. „Je mi nesmírně líto, co jsem způsobil. Můj život už pro nikoho nemá smysl. Přál bych si trest nejvyšší, tedy doživotí," napsal recidivista.

Vezeňská služba přivádí obžalovaného Zdeňka H. k ústeckému krajskému soudu | Foto: ČTK

Dívka, která byla jednou z obětí loňského únosu, sledovala v pondělí jednání přímo na místě. V soudní síni nebyla jen při čtení obžaloby, kdy byl Hryščenko v místnosti. Se slzami v očích pak sledovala výpověď svých rodičů i videozáznam ze svého vysvobození. I měsíce po únosu je v péči odborníků.

„Psycholožka mi hodně pomáhá, s tou o tom hodně mluvím, dostává se to ze mě ven. Potom kamarád, který je tady se mnou, ten mi hodně pomáhá. Pořád mě někam bere, abych přišla na jiné myšlenky," doplnila v pondělí dívka.

Šestnáctiletý chlapec a třináctiletá dívka zmizeli loni 28. srpna. Šestatřicetiletý recidivista je podle obžaloby svázal u soutoku Labe a Ohře u Litoměřic, mířil na ně zbraní a opakovaně jim vyhrožoval i zabitím. Po několika hodinách je převezl do garáže v ústecké čtvrti Střekov. Jeho cílem byla dívka. „Líbila se mi, byl to impuls, že jsem vzal zrovna je," řekl v přípravném řízení.

Garáž měla za standardní bránou ještě speciální dveře chráněné číselným kódem. Byla odhlučněná a zařízená jako malá garsonka. Dětem tam Zdeněk Hryščenko nosil jídlo a pití, občas je jednotlivě pustil ven, zároveň je ale zastrašoval, uvedla obžaloba.

„V této době poškozeným v několika případech vyhrožoval zabitím a zakopáním jejich těl v lese, pokud budou křičet či dělat jiné problémy," řekl již dříve státní zástupce Vladimír Jan. Dívce prý také pouštěl dětskou pornografii.

Děti našli díky chlapcovu dopisu se šifrou

Hryščenko před časem odmítl, že by dětem chtěl ublížit. „Byly to jen výhrůžky. Od první chvíle jsem jim říkal, že jim neublížím. Chtěl jsem je v pátek odvézt domů, když jsem viděl, jak u mě trpí," doplnil.

Klíčovým okamžikem v pátrání po dětech byl dopis, který dětem únosce dovolil napsat. Chlapec do mnohokrát přeškrtaného textu dal šifru. Díky tomu jeho rodiče obě děti 7. září našli. Následně je vysvobodila policie.

Vezeňská služba přivádí obžalovaného Zdeňka H. k ústeckému krajskému soudu | Foto: ČTK

„Policie tam nejdříve hlídku poslat nechtěla. Poté to tam zběžně prohlédli, ale nás to neuspokojilo. Ráno jsme tam s manželem jeli a garáže si obhlédli. Kamarád, kterého jsme tam potkali, nám poradil, kde jsou další garáže. A v těch dalších garážích, v garážovém dvoře byla ta garáž, kterou jsme hledali,“ řekla po objevení dětí matka uneseného chlapce, která nebyla s prací policistů spokojená.

Policie ale nepochybila, potvrdily dvě následné kontroly, které žádné vážné nedostatky v práci policistů nenašly. Chlapec i dívka mají dodnes psychické problémy. Podle matky se její dcera bojí mužů a nikdy nechodí ven sama.

Šestatřicetiletý recidivista Zdeňek Hryščenko byl už v minulosti odsouzen na sedm let vězení za pokus o únos a braní rukojmí malých dětí. Tehdy 23letý recidivista se na zločiny vyzbrojil plynovou pistolí, nožem, pouty a slzným plynem. Tvář si maskoval kuklou.

ČTK, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme