Bitcoin poprvé od dubna 2022 posílil nad 45 000 dolarů. Podpořilo jej možné schválení fondů

Bitcoin v úterý poprvé od dubna 2022 vystoupil nad úroveň 45 000 dolarů (více než jeden milion korun). Největší světovou kryptoměnu podpořil optimismus související s možným schválením investičních spotových bitcoinových fondů obchodových na burze (ETF), uvedla agentura Reuters. Loni bitcoin posílil o 156 procent, což byl jeho nejlepší výkon od roku 2020.

Singapur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitcoin (ilustrační foto)

Rekordního maxima dosáhl bitcoin v listopadu roku 2021, kdy jeho hodnota vzrostla na 69 000 dolarů (v přepočtu kolem 1,5 milionu korun) (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic/Illustration | Zdroj: Reuters

Během asijského obchodování se kurz bitcoinu dostal až na 45 532 dolarů, později část zisků smazal, stále ale posiluje. Zůstává však daleko od rekordního maxima 69 000 dolarů (v přepočtu kolem 1,5 milionu korun), kterého se dotkl v listopadu 2021.

Složenky v bitcoinech i tetheru. Ve švýcarském Luganu jde platit daně i pokuty v kryptoměnách

Číst článek

Investoři se soustředí hlavně na to, zda americký regulátor cenných papírů schválí brzy ETF s fyzickým držením bitcoinu. Tyto fondy by otevřely trh s bitcoiny dalším milionům uživatelů a přilákaly miliardové investice.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v posledních letech zamítla několik žádostí o spuštění spotových bitcoinových ETF s odůvodněním, že trh s kryptoměnami je náchylný k manipulacím.

V posledních měsících ale rostou signály, že regulační orgány jsou připravené povolit alespoň několik ze 13 navrhovaných fondů. Očekává se, že rozhodnutí pravděpodobně padne začátkem tohoto měsíce.

Pokud budou všechny tyto fondy zamítnuté, zaznamená pravděpodobně bitcoin okamžitý propad, uvedl výzkumních firmy Pepperstone Chris Weston. Pokud však budou fondy schválené, je podle něj další vývoj na trhu otázkou.

Celkové jmění 500 nejbohatších lidí vzrostlo o 1,5 bilionu dolarů. Podíl na tom má umělá inteligence

Číst článek

Nastat může scénář spekulativních nákupů s očekáváním růstu měny či scénář okamžitého prodeje investice obchodníky po oznámení rozhodnutí nebo to může podpořit měnu v dalším růstu.

Kryptoměnám také nahrávají rostoucí sázky na to, že hlavní centrální banky letos sníží úrokové sazby. To by mohlo podle analytiků vylepšit náladu vůči kryptoměnám, kterými otřásly předchozí krachy FTX a neúspěchy některých kryptoměnových firem v uplynulých letech.

Ether, kryptoměna navázaná na blockchainovou síť ethereum, roste o 1,5 procenta na 2386 dolarů (v přepočtu kolem 53 tisíc korun). Loni Ether posílil o 91 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme