Češi berou na hodinu nejvíc z nováčků EU po Kypru a Slovinsku
Češi dostávali v loňském roce průměrně 109 korun za hodinu práce. Podle Českého statistického úřadu to je po Kypru a Slovinsku druhá nejvyšší částka v rámci nových zemí Evropské unie, které se staly jejími členy od roku 2004.
I když za západní Evropou naše průměrná hodinová mzda stále výrazně zaostává, postupně se tamní úrovni přibližuje. Důvodem je rychlejší nominální i reálný růst a také posilování koruny vůči euru.
Jestli si chce Česko udržet konkurenceschopnost na evropském trhu práce, jen levná pracovní síla nestačí. Podle šéfa ČSÚ Jana Fischera například Bulharsko a některé další státy EU už nabízejí mnohem levnější pracovníky.
"Zdražuje se nám pracovní síla v nominálním i reálném vyjádření. Jsme specifičtí v tom, že máme nízký podíl zaměstnanců ve službách a velmi vysoký v průmyslu dohromady se stavebnictví, je to necelých 28 procent v těchto dvou odvětvích dohromady," uvedl Fišer.
Podle analýzy je třeba více investovat do kvalifikace - pomaturitního a také celoživotního vzdělávání. Například podíl vysokoškoláků je podle ČSÚ v tuzemsku jeden z nejnižších v EU. "Vzdělání, to je vstupenka na trh práce a samozřejmě i výtah do vyšších mzdových pater," zdůraznil Fišer.
Statistik Dalibor holý připomíná, že Česko zaostává i ve výuce cizích jazyků. "V České republice se učí na základní škole pouze jeden jazyk, zatímco ve spoustě západních států, zejména v severských státech, se učí dva jazyky i více," uvedl Holý.