Národní pedagogický institut ministerstva školství připravuje nové rámcové vzdělávací programy. Jako konzultanti na nich pracují také lidé z ministerstva obrany. Návrat branné výchovy se ale nechystá.
Historicky bylo nastaveno, že ze všech daní, které se v České republice vyberou, dostanou určitý podíl kraje. Tento podíl tvoří asi 9,78 celkové částky, který se pak mezi kraje rozděluje.
Po dvouletém vyšetřování středočeské kriminálky státní zástupce obžaloval exředitelku základní školy. Třináct let se podle něj prokazovala falešným diplomem. Nyní jí hrozí až osm let vězení.
„Problémem je to, že se 30 let nikdo nezabýval tím, zda formulka, skrze kterou ministerstvo rozděluje peníze, stále platí a odpovídá. Bohužel neplatí,“ vysvětluje Münich.
„Navýšení prostředků pro vysoké školy vnímám jako nezbytné i z hlediska toho, že jsme se rozhodli posílit financování základních a středních škol a jejich pedagogů,“ říká Langšádlová.
„V současné chvíli má odborný asistent základní tabulkový plat 32 400 korun hrubého. To je něco, co nepostačí ani na důstojný život zejména v hlavním městě,“ říká Ondřej Švec z Univerzity Karlovy.
Dnes je doba jiná než v devadesátkách, kdy jsme chodili do školy. Už delší dobu cítíme, a myslím si, že i spousta dalších kolegů, že bychom měli změny reflektovat. Důležitým momentem byl covid.
Odpovídající měsíční mzda by podle získaného dokumentu pracovní skupiny na Ministerstvu školství měla být pro profesora ve výši 100.000 Kč, pro docenta 70.000 Kč a pro odborného asistenta 55.000 Kč.
„Tuhle cenu vnímám už od počátku spíše reprezentativně. Jestli ji můžu rozsekat na 1000 kousků a poslat, tak bych ji poslala všem dobrým učitelům, které znám,“ řekla učitelka.
Autor řetězového e-mailu tvrdí, že ministerstvo školství rozesílá metodické pokyny, co třeba dělat s učitelem, který podporuje Putina. To ale resort jednoznačně odmítá.
Do českých škol se stále nepodařilo umístit všechny školou povinné děti ukrajinských uprchlíků. V Praze jich je mimo vzdělávací systém minimálně 650, upozorňuje nezisková organizace META.
Mendelova univerzita je podle Roberta Plagy první českou vysokou školou, kde se úřad odebráním institucionální akreditace zabýval. Zároveň avizoval, že úřad zahájí na univerzitě další kontrolu.
Počet školáků, kteří ukončují základní vzdělávání, se v posledních letech zvyšuje. V loňském školním roce se v devátých třídách učilo 95 198 dětí, o rok dříve to bylo 90 286.
400 českých učitelů testuje projekt Dějepis +. Místo pasivního přebírání vědomostí si žáci informace sami vyhledávají, ověřují a učí se k nim zaujmout vlastní názor.
Vládní představitelé argumentovali tím, že míst na středních školách je celkově dost, a kdo se tedy nedostane na gymnázium, zkrátka se spokojí se střední odbornou školou nebo učilištěm.
První případ se objevil loni v listopadu. Asi 20 studentek ve městě Kom ve středním Íránu skončilo po otravě neznámým plynem v nemocnici. Od prosince takových případů přibývalo.
Covid byl podle něj perfektním příkladem přístupu k výzkumu v Číně. „Velmi rychle uzavřeli přístup k datům a zakázali publikaci studí, to by se v demkratické společnosti nemohlo stát," dodává.
„Takže lze říci, že pokud novelu schválíme, je možné, aby ve školách učili nekvalifikovaní učitelé. Pak budou učit právě v těchto regionech, kde už v současnosti jsou ty vzdělávací výsledky slabší.“
Tyto data přinesl rozsáhlý průzkum mezi 15 tisíci studenty. Největší nespokojenost je u oborů gastronomie, hotelnictví a turismus. Naopak u veterinářství nebo pedagogiky panuje spokojenost.
„Někteří politici ještě v roce 2023 vykládají, kolik musíme vyprodukovat lakýrníků, svářečů a pracovníků pro CNC stroje. To je neuvěřitelné a nikde jinde jsem to neslyšel. Je to nesmysl,“ číká Kania.
Výzkum Národního institutu SYRI ukázal, že školy se v první fázi soustředily především na sociální adaptaci žáků, přizpůsobení českému vzdělávacímu systému je výzvou pro další období.
Podle právního výkladu univerzity totiž může škola smlouvu vypovědět jen 90 dnů před vypršením platnosti. V opačném případě se automaticky o pět let prodlouží.
Ukázal to průzkum společnosti PAQ Research mezi 500 rodinami s dětmi, který vychází z dat v projektu Život k nezaplacení. Ten vzniká ve spolupráci s Českým rozhlasem.
„Když zohledníte inflaci, v Praze se za tuto mzdu nedá přežít. Při dnešních cenách to nestačí ani na nájem. Situace je frustrující a je nutné řešení na politické úrovni,“ zdůrazňuje děkanka Lehečková.
„Vždy se snažili stmelovat kolektiv, ať už v rámci výuky nebo výjezdních kurzů, chovali se k nám důstojně, s respektem a v souladu s etickými pravidly,“ stojí v petici.