Česká ekonomika oživuje, přesto za některými sousedy zaostává

Zahraniční obchod České republiky skončil v dubnu přebytkem ve výši více než 12,5 miliardy korun, meziročně se tedy o 1,5 miliardy korun snížil. Průmyslová výroba meziročně zpomalila růst na 4,7 procenta po březnovém revidovaném zvýšení o 9,2 procenta. I dubnové statistiky potvrzují, že oživení české ekonomiky pokračuje a dodávají tak potřebný optimismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železárny | Foto: Comstock Images

Zda jde o pozitivní zprávu, ukáže další vývoj v následujících měsících. „Poslední dva měsíce jsme viděli patrnější zpomalení v českém průmyslu, to vidíme i v zahraničí. Na druhou stranu musíme říci, že klesáme z těch velice vysokých hodnot. Když se podíváme okolo sebe, co se děje s vládními financemi, na finančních trzích a v reálné ekonomice, tak růsty vypadaly poněkud neudržitelně - poblíž 15 procent průmyslové aktivity ve 12 předcházejících měsících,“ říká ekonom Citibank Jaromír Šindel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šindel - mez. obchod.mp3

I když průmysl celkově zpomaluje, zpomaluje i celková reálná aktivita v ekonomice, ekonomové zůstávají v udržitelnosti růstu v následujících měsících relativně optimističtí, i když rizika jsou výrazně nakloněna směrem dolů.

Exportní schopnost České republiky neztrácí ve srovnání například se zeměmi Visegrádské čtyřky. Ale například v Maďarsku se čeká průmyslová aktivita za duben na 10 procentech. Maďarsko dokázalo přilákat silné investice do automobilového průmyslu. I Slovensko vykazuje relativně silný exportní růst. Místní odvětví jsou více provázaná s Německem, zejména v automobilovém průmyslu.

Rychlý růst nejbližších sousedů by neměl podle Jaromíra Šindela ohrozit Českou republiku.

„Každá ekonomika se specializuje v jiných segmentech. V následujících letech uvidíme i silnější fiskální konsolidaci v Polsku, která polskou ekonomiku přibrzdí a přibrzdí i ekonomickou aktivitu tamní ekonomiky.“

Roman Chlupatý, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme