V Česku vznikl jeden z největších majitelů zemědělské půdy. Společnost vlastní podnikatel Nešetřil

Fúzí tří firem vznikl jeden z největších majitelů zemědělských a lesních pozemků v Česku, společnost Forestlaan. Registr skutečných majitelů ukazuje jako jejího vlastníka Petra Nešetřila, dlouholetého spolupracovníka miliardáře Pavla Tykače. Firma má víc než 11 600 hektarů pozemků a podle svého jednatele Nešetřila bude hledat možnosti dalších nákupů majetku. Napsal to server Seznam Zprávy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osamocený strom uprostřed polí na Uherskohradišťsku.

Osamocený strom uprostřed polí na Uherskohradišťsku. | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

K dalším významným vlastníkům zemědělských pozemků v Česku patří holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) a realitní magnát Radovan Vítek. Agrofert přímo ovládá podle posledních dostupných údajů 22 400 hektarů a Vítkovi patří víc než 17 000 hektarů, píše server Seznam Zprávy.

Exmanažer Čapího hnízda vyřizuje Babišovi elektřinu, je kontaktní osoba na jeho fakturách

Číst článek

Forestlaan vznikl fúzí firem Fine Dream, Dooku Group a Frost Flower. Podle Nešetřila vykonávají v podstatě totožnou podnikatelskou činnost a jejich sloučením se sníží náklady a administrativní zátěž. „Synergický efekt fúze se odrazí i v silnější pozici společnosti na trhu s nemovitostmi,“ dodal. Jako vlastníka Forestlaanu obchodní rejstřík uvádí kyperskou společnost Charlhold Yellow.

Nešetřil také uvedl, že Forestlaan nebude spekulovat na růst cen nemovitostí, ale zaměří se na dlouhodobé investice a rozvoj. „Zároveň půjde i novou cestou a bude hledat širší obchodní příležitosti v podobě majetkových akvizic,“ dodal. Podíl ve Forestlaanu má od června v zástavě PPF banka, píše server.

Tlak na zemědělce

Podle agrárního analytika Petra Havla nový velký subjekt na trhu situaci navenek nezmění. „Tito velcí hráči obvykle navenek příliš nevystupují. Určitě se tím ale zvýší síla vzniklého subjektu v jednání s drobnými vlastníky půdy při dalším vykupování půdy a také tlak na malé a menší praktikující zemědělce při obhospodařování pozemků. Tyto velké subjekty, v tomto případě Fine Dream, koupené pozemky obvykle dál pronajímají,“ sdělil Havel.

Postupujeme podle zákonů, všechny projekty schválily české úřady, zní z Agrofertu k dotaci pro Fatru

Číst článek

Analytik dodal, že vlastnictví zemědělské půdy primárně nezemědělskými subjekty je dlouhodobým světovým trendem, například v USA vlastní půdu banky.

Mluvčí Zemědělského svazu Vladimír Pícha pak připomněl, že zemědělská půda je podobně jako jiné nemovitosti předmětem spekulativních nákupů.

„Někteří investoři přebírají zemědělské podniky a nadále provozují zemědělskou činnost, většina ale nakupuje jednotlivé polnosti a dále je pronajímá zemědělským podnikatelům. Zemědělský svaz ČR dlouhodobě upozorňuje na tyto spekulativní nákupy a riziko, že čeští zemědělci přicházejí o možnost investic do svého základního výrobního prostředku a stabilizace své existence,“ uvedl Pícha. Svaz se podle něj proto snažil podpořit zavedení předkupního práva na půdu pro zemědělce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme