Agrofert žádá na dotacích o 123 milionů. Ministerstvo průmyslu váhá s jejich schválením nebo zamítnutím

Od zahájení unijního auditu ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) holding Agrofert nemůže čerpat evropské dotace. Přesto dceřinky koncernu o peníze z Bruselu dále usilují. Na ministerstvu průmyslu aktuálně leží dvě desítky žádostí těchto společností za zhruba 123 milionů korun. Úředníci ale s jejich zamítnutím, případně schválením otálejí. Ačkoliv soud už v případě dvou žádostí o dotace jasně řekl, že průtahy jsou nezákonné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Agrofertu v Praze 4.

Budova Agrofertu v Praze 4. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na konci dubna 2019 lovosická chemička Lovochemie požádala o zhruba 3,5 milionu korun z evropských fondů na úsporná opatření. Bylo to jen zhruba tři měsíce poté, co v Česku auditoři Evropské komise zkoumali střet zájmů českého premiéra Babiše.

Na konci června téhož roku projekt projednali úředníci na ministerstvu průmyslu. Dostal 66,43 bodu, formálně tak splnil podmínky a všichni tři členové výběrové komise ho doporučili ke schválení. K tomu ale dosud nedošlo. Stejně jako k jeho zamítnutí.

Projekt je součástí dvou desítek žádostí firem z Agrofertu spadajícího do Babišových svěřenských fondů, které splnily všechny požadavky, ale stále čekají na konečné rozhodnutí. Server iROZHLAS.cz získal kompletní seznam s pomocí informačního zákona.

Na soupisce figuruje několik žádostí společností, u nichž unijní auditoři objevili během kontroly chyby. Třeba Pardubická Cerea, která měla čerpat 13,2 milionu korun neoprávněně kvůli střetu zájmů, do kterého se dostal jeden její manažer. Společnost Penam, která dle Bruselu získala stomilionovou dotaci na lepší toastový chléb, ačkoliv projekt nebyl inovativní. Nebo právě Lovochemie, u které byl také problém s inovativností.

Většina žádostí o peníze přišla na resort vedený Karlem Havlíčkem (za ANO) v průběhu loňského roku. Dvě firmy ale podaly žádosti už v roce 2019, a dvě další dokonce ještě o rok dříve. Celkem se jedná o projekty za zhruba 123 milionů korun.

Proč o nich státní aparát stále nerozhodl? Audit ke střetu zájmů Andreje Babiše úředníci resortu průmyslu nepovažují za ukončený. Ačkoliv finální zpráva s konečnými výsledky, podle nichž je český premiér ve střetu a firmy v jeho svěřenských fondech nemají eurodotace čerpat, dorazila do Česka už na začátku roku 2020. Mezi Bruselem a Prahou totiž probíhá další komunikace.

Prohraný soud

Na seznamu ještě před několika týdny figurovala také žádost společnosti Mlékárna Hlinsko sídlící v Pardubickém kraji, která na úsporná opatření chtěla z Bruselu čerpat více než 5 milionů korun. 22. června ale resort rozhodl, že peníze firmě nepřiklepne. Rozhodnutí ale padlo až poté, co se firma obrátila s tzv. žalobou na nečinnost na pražský městský soud a uspěla. Případ server podrobně popsal ZDE.

Pět žalob na nečinnost. Agrofert kvůli dotacím loni žaloval resort průmyslu, vadilo mu dlouhé čekání

Číst článek

Společnost žádala peníze na nový plynový kotel na podzim 2018. Výběrová komise ministerstva žádost projednala v březnu 2019 a v dubnu pak resort doporučil dotaci ke schválení a zaslal firmě návrh rozhodnutí o poskytnutí dotace ve výši 5,1 milionu korun.

V květnu návrh mlékárna přijala, ale od té doby se nic nedělo. A to až do února 2020, kdy si firma začala na nečinnost oficiálně stěžovat, nejdříve jen na ministerstvu a pak i u pražského soudu.

Ten dal částečně za pravdu ministerstvu. „Soud tak s ohledem na vše výše uvedené na tomto místě shrnuje a uzavírá, že žalovaný (ministerstvo průmyslu – pozn. red.) s rozhodnutím o dotaci původně zcela legitimně vyčkával na konec Auditního řízení, resp. na finální závěry unijních auditorů,“ stojí v rozsudku.

Zároveň ale soudce Martin Lachmann dodal, že pak už ale rozhodnutí mělo padnout. „Definitivní auditní závěry, z nichž mohl žalovaný případně vycházet, již ovšem obsahovala Závěrečná auditní zpráva doručená národním orgánům dne 5. 2. 2020. Právě tuto skutečnost je potřeba vnímat jako okamžik, kdy odpadla důvodná překážka v rozhodnutí o Žádosti o podporu.“

Nejdříve Primagra, teď Mlékárna Hlinsko. Agrofert podruhé zažaloval Evropskou komisi kvůli dotacím

Číst článek

Už na podzim 2020 se s obdobnou žalobou na soud obrátila jiná společnost z holdingu, zemědělská firma Primagra. Také čekala na rozhodnutí řadu měsíců a i jejím případě soud označil průtahy za neoprávněné.

Obě tyto společnosti – Primagra i Mlékárna Hlinsko – se přitom kvůli pozastavení dotací obrátily s žalobou proti Evropské komisi také na Soudní dvůr Evropské unie. Dceřiné firmy Agrofertu se domáhají odblokování dotací, protože Evropská komise podle ní porušila jejich práva a překročila své pravomoci. Server iROZHLAS.cz o tom informoval ZDE.

Mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka se ke dvěma desítkám stále neschválených ani nezamítnutých dotací nechtěl vyjádřit. „Nezlobte se, pokud máte nějaké dotazy k uvedeným dotačním titulům, prosím obraťte se na úřad, který dotace administruje.“ Dodal, že v oblasti dotací postupuje holding podle zákona a pravidel.

Střet zájmů dlouhodobě odmítá i Andrej Babiš. „Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze,“ reagoval pro iROZHLAS.cz v SMS na začátku prosince minulého roku.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme