Číňané chtějí v Česku investovat do automobilového průmyslu

Čínské firmy chtějí ve střední Evropě více investovat do automobilového průmyslu. Vyplynulo to z jednání premiéra Jiřího Paroubka s čínským premiérem Wen Ťia-paem. Jiří Paroubek zmínil při setkání i otázku lidských práv. Podrobnosti však odmítl zmínit s tím, že tato debata na veřejnost nepatří. Čína tyto výhrady odmítá. Tuto otázku prý řeší jinak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Wen Ťia-pao | Foto: ČTK

Hlavní část jednání věnovali premiéři vzájemné ekonomické spolupráce. "Myslím, že i v tomto směru byla jednání úspěšná, leccos naznačila. Teď je na spadnutí jedna velká investice v oblasti elektrotechniky právě v České republice," řekl premiér.

Čínský ministerský předseda projevil zájem o investice do automobilového průmyslu, oblasti životního prostředí a financí. Podle Paroubka by se Česká republika mohla stát jakousi základnou pro podnikání čínských firem v rámci Evropské unie. Vzájemnou spolupráci by mělo podpořit i uzavření tří důležitých smluv. Mimo jiné o ochraně investic.

Dvaašedesátiletý čínský premiér Win Ťia-pao na závěr setkání přislíbil, že v co nejkratší době navštíví Českou republiku. Šlo by vůbec o první cestu nejvyššího čínského představitele od pádu komunistického režimu do naší země.

Klára Stejskalová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme