Ekonomické informace 10. 09. 2001

Připomínáme, že končí lhůta pro zájemce o strategické elektroenergetické firmy. Dnes také čekáme nové srpnové výsledky inflace, jejíž vzestup v poslední době překvapil i odborníky. Ti také očekávají i růst tzv. registrované nezaměstnanosti, způsobený zejména absolventy škol i ekonomickým poklesem v sousedních zemích. V neposlední řadě si všímáme podpory programu Phare směřující do ostravské průmyslové zóny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes mají oslovení investoři poslední příležitost podat svá předběžná vyjádření zájmu o balík státních akcií elektroenergetických firem. Privatizační poradce - společnost Deloitte and Touche po dnešku registraci zájemců uzavře. Další poradenská firma ABN Amro - příjimala nabídky k privatizaci plynárenství do 7. září.

Český statistický úřad dnes zveřejní výsledky inflace za srpen. Spotřebitelské ceny v uplynulých měsících rostly více než se očekávalo. Na tento vývoj zareagovala i centrální banka, která zvýšila klíčové úrokové míry. Analytik Patria Finance David Marek očekává od srpnové inflace spíše zmírnění tohoto trendu.

Mírný růst předpokládají analytici u registrované nezaměstnanosti. Její stav ke konci srpna dnes zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí. Vliv na rostoucí počet nezaměstnaných budou mít podle Martina Hluška z České spořitelny nejen absolventi škol, ale také ekonomická situace v okolních státech. Nezaměstnanost, jak odhaduje Hlušek by měla přesáhnout 8 a půl procenta.

Nepříliš příznivý ekonomický vývoj se očekává na podzim nejen v Německu, ale také v dalších zemích Evropské měnové unie. Jak informuje z Bruselu Milan Fridrich původně očekávaný růst měl dosáhnout dvou celých osmi desetin procenta. President Evropské centrální banky Wim Duisenberg ale optimistické odhady razantně snížil - a to na rovná dvě procenta.

Odhad nízkého růstu ekonomicky ale zatím nebrání unii pokračovat v podpůrných programech. V přepočtu asi 75 milionů korun poskytne Evropská komise z fondu Phare na výstavbu druhé etapy průmyslové zóny v Ostravě-Mošnově. Jsou to zhruba dvě třetiny z celkových nákladů, které si tato stavba vyžádá. Zbyvající část podle Jana Pletnického z ostravského magistrátu zaplatí stát a město Ostrava.

Sociální demokracie neuvažuje podle vicepremiéra Vladimíra Špidly neuvažuje o změně návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Špidla ale zároveň připustil, že vláda je připravena k ústupkům, pokud parlamentní debata o rozpočtu prokáže, že její přístup nebyl realistický. Reagoval tak na prohlášení ODS, která odmítá vldání návrh podpořit kvůli údajně nereálnému odhadu příjmů a také dalšímu zadlužování státu. Právě o vývoji státního dluhu budeme především mluvit v dnešním Ekonomickém magazínu, u kterého se v 9:15 těším na slyšenou.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme