Ekonomické informace 10. 09. 2001

Připomínáme, že končí lhůta pro zájemce o strategické elektroenergetické firmy. Dnes také čekáme nové srpnové výsledky inflace, jejíž vzestup v poslední době překvapil i odborníky. Ti také očekávají i růst tzv. registrované nezaměstnanosti, způsobený zejména absolventy škol i ekonomickým poklesem v sousedních zemích. V neposlední řadě si všímáme podpory programu Phare směřující do ostravské průmyslové zóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes mají oslovení investoři poslední příležitost podat svá předběžná vyjádření zájmu o balík státních akcií elektroenergetických firem. Privatizační poradce - společnost Deloitte and Touche po dnešku registraci zájemců uzavře. Další poradenská firma ABN Amro - příjimala nabídky k privatizaci plynárenství do 7. září.

Český statistický úřad dnes zveřejní výsledky inflace za srpen. Spotřebitelské ceny v uplynulých měsících rostly více než se očekávalo. Na tento vývoj zareagovala i centrální banka, která zvýšila klíčové úrokové míry. Analytik Patria Finance David Marek očekává od srpnové inflace spíše zmírnění tohoto trendu.

Mírný růst předpokládají analytici u registrované nezaměstnanosti. Její stav ke konci srpna dnes zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí. Vliv na rostoucí počet nezaměstnaných budou mít podle Martina Hluška z České spořitelny nejen absolventi škol, ale také ekonomická situace v okolních státech. Nezaměstnanost, jak odhaduje Hlušek by měla přesáhnout 8 a půl procenta.

Nepříliš příznivý ekonomický vývoj se očekává na podzim nejen v Německu, ale také v dalších zemích Evropské měnové unie. Jak informuje z Bruselu Milan Fridrich původně očekávaný růst měl dosáhnout dvou celých osmi desetin procenta. President Evropské centrální banky Wim Duisenberg ale optimistické odhady razantně snížil - a to na rovná dvě procenta.

Odhad nízkého růstu ekonomicky ale zatím nebrání unii pokračovat v podpůrných programech. V přepočtu asi 75 milionů korun poskytne Evropská komise z fondu Phare na výstavbu druhé etapy průmyslové zóny v Ostravě-Mošnově. Jsou to zhruba dvě třetiny z celkových nákladů, které si tato stavba vyžádá. Zbyvající část podle Jana Pletnického z ostravského magistrátu zaplatí stát a město Ostrava.

Sociální demokracie neuvažuje podle vicepremiéra Vladimíra Špidly neuvažuje o změně návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Špidla ale zároveň připustil, že vláda je připravena k ústupkům, pokud parlamentní debata o rozpočtu prokáže, že její přístup nebyl realistický. Reagoval tak na prohlášení ODS, která odmítá vldání návrh podpořit kvůli údajně nereálnému odhadu příjmů a také dalšímu zadlužování státu. Právě o vývoji státního dluhu budeme především mluvit v dnešním Ekonomickém magazínu, u kterého se v 9:15 těším na slyšenou.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme