Ekonomické informace 10. 3. 2005

Ministři letos nebudou moci utratit většinu z téměř 29 miliard korun, které loni jejich úřady ušetřily. Utrácení úspor omezila vláda na návrh ministra financí Bohuslava Sobotky. Hrozí totiž, že by se prohloubil schodek českých veřejných rozpočtů a republika by tak nesplnila svůj závazek vůči Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Ministři včera schválili věcný záměr zákona o spolupráci státu a soukromých firem. V rámci systému označovaného zkratkou tři Pé by soukromníci mohli stavět a provozovat silnice, nemocnice, věznice nebo vybírat elektronické mýtné. Šéf legislativní rady vlády Jaroslav Bureš doufá, že návrh se uplatní v praxi už za několik měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Bureš: Návrh zákona

Příliv zahraničních investic do České republiky se během loňského roku zdvojnásobil na téměř 115 miliard korun. Vyplývá to z údajů České národní banky. Zahraniční firmy k nám láká - kromě našeho vstupu do Evropské unie - také náš stabilní hospodářský růst. Analytička Raiffeisen bank Helena Horská připomíná, že z téměř 60 procent investují společnosti, které u nás už působí.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Horská: Zahraniční investice

Stížnosti podnikatelů na přílišné odvody státu se mohou opřít o další argument. Ze studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vyplývá, že v České republice jsou vedlejší náklady práce jedny z nejvyšších v Evropě. Daně z příjmu a pojištění spolknou téměř 44 procenta celkových nákladů na zaměstnance, což je výrazně nad průměrem Evropské unie. Průměr zemí OECD je 36 a půl procenta. Dražší pracovní síla je například v Německu nebo Belgii. Výrazně pod průměrem jsou Irsko a Velká Británie.

Mladoboleslavská Škoda Auto je úspěšná v Indii. Protože roste zájem o její automobily, zdvojnásobí výrobní kapacitu svého indického závodu, který bude využívat jako regionální výrobní základnu. Potvrdil to podniku Evžen Krauskopf.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Krauskopf: Škoda Auto v Indii

Čína od dubna zvýší dovozní cla na některé autodíly, aby zbrzdila jejich import. Rozhodnutí čínské vlády zřejmě podstatně zvýší náklady zahraničním automobilkám, včetně koncernů Volkswagen a General Motors.

Kanadská telekomunikační firma TIW potvrdila, že jedná s britskou skupinou Vodafone Group o prodeji českého mobilního operátora Oskar. Zároveň s Oskarem chce TIW světové mobilní jedničce prodat i rumunského operátora MobiFon. Vodafone na českém trhu žádná aktiva nemá a nedávno vypadl z užších nabídek na koupi Českého Telecomu.

Ceny ropy včera lámaly rekordy. Americká lehká WTI včera překročila 55 dolarů 70 centů za barel- překročila tak dosavadní maximum z loňského října. Zdražovala také severomořská ropa Brent a poprvé v historii překročila hranici 54 dolarů za barel - a to o 5 centů.

Čechofracht koupil stoprocentní podíl v konkurenční pražské firmě Spedi-Trans. Konsolidované tržby obou podniků by měly letos přesáhnout pět miliard korun -kolik stála akvizice, ale společnosti neřekly.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme