Ekonomické informace 18. 9. 2001

Newyorská burza má za sebou černý pondělek. Ceny drtivé většiny akcií zamířily prudce dolů. Akcie na pražské po drtivém úvodním propadu pod téměř tříleté minimum postupně zmírnily své ztráty. Index PX 50 se snížil na 320 bodů. Vláda předloží sněmovně návrh státního rozpočtu na příští rok s konečným deficitem ve výši dvaapadesát miliard 200 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorská burza má za sebou černý pondělek. Ceny drtivé většiny akcií zamířily prudce dolů. Dění v centru finančního světa sledoval zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Akcie na pražské po drtivém úvodním propadu pod téměř tříleté minimum postupně zmírnily své ztráty. Index PX 50 se snížil na 320 bodů. Odhadovat další vývoj je ale podle Ivo Prokopa z Raiffeisen capital and investment velmi těžké.

Vláda předloží sněmovně návrh státního rozpočtu na příští rok s konečným deficitem ve výši dvaapadesát miliard 200 milionů korun. Po odečtení odhadované ztráty Konsolidační agentury dosahuje rozpočtový schodek deseti miliard korun, a to odpovídá podmínkám v dodatcích opoziční smlouvy mezi ODS a sociální demokracií. Ministr financí Jiří Rusnok považuje rozpočet za realistický a kritiku opozice, že příjmy jsou nadhodnocené, rezolutně odmítá.

Vláda rozhodla, že změní své původní usnesení o privatizaci likérky Jan Becher - Karlovarská Becherovka ze září 1997 a neprodá 59procentní podíl akcií firmy společnosti Salb. Akcie zůstanou až do dalšího rozhodnutí o způsobu privatizace v držení Fondu národního majetku.

Evropská unie, Japonsko a Spojené státy vyšetřují, zda v předvečer útoku na New York a Washington nedošlo na akciových burzách k podivným transakcím. Existuje totiž podezření, že by na atentátech mohl profitovat hledaný terorista Usama bin Ládin.

Česká republika přerušila přímé kontakty s Afghánistánem v roce 1992, kdy bylo uzavřeno tehdejší obchodní oddělení v Kábulu. Od té doby podle mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Anny Stárkové neexistují mezi oběma zeměmi prakticky žádné obchodní ani ekonomické kontakty.

Pracovní skupina Světové obchodní organizace oficiálně schválila dohodu o vstupu Číny do této organizace. Formálně tak potvrdila dohodu, kterou o víkendu uzavřela zvláštní skupina vyjednavačů.

Světová banka a MMF se rozhodly odložit svá výroční zasedání, která se měla konat 29. a 30. září ve Washingtonu. Práce obou institucí nebude touto změnou narušena. Obě instituce se v současné době maximálně snaží podpořit pevnost světové ekonomiky.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme