Ekonomické informace 19. 10. 2005

Ruský trh stále více láká naše exportéry. Pronikání do této lokality by jim teď měly usnadnit nově uzavřené mezinárodní smlouvy. Osm procent českých domácností má problémy s placením úvěrů. Sdružení autodopravců Česmad se nelíbí záměr vlády investovat od roku 2007 do roku 2013 na modernizaci železnice půl bilionu korun. Ptačí chřipka zatím nepředstavuje pro cestovní ruch v celosvětovém měřítku žádné nebezpečí. Italská letecká společnost Alitalia se rozhodla zrušit kvůli dnešní čtyřhodinové stávce leteckých dispečerů více než stovku letů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na nádraží | Foto: Jan Rosenauer

Ruský trh stále více láká naše exportéry. Pronikání do této lokality by jim teď měly usnadnit nově uzavřené mezinárodní smlouvy. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban dnes podepíše významné dohody se šéfem úřadu ruské vlády Sergejem Naryškinem. Mluvčí ministerstva Ivo Mravinac připomněl, že česko-ruská komise jedná už od pondělí a tentokrát v reprezentativním složení.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Mravinac: Jednání česko-ruské komise

Osm procent českých domácností má problémy s placením úvěrů. Vyplývá to ze zprávy České národní banky. Zatímco u úvěrů na bydlení, hypoték a stavebního spoření jsou to méně než čtyři procenta, u spotřebitelských úvěrů je to třináct až čtrnáct procent. Jaká je struktura úvěrů, vysvětlil Pavel Zúbek z tiskového oddělení centrální banky.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zúbek: Struktura úvěrů

Sdružení autodopravců Česmad se nelíbí záměr vlády investovat od roku 2007 do roku 2013 na modernizaci železnice půl bilionu korun. Tento plán zveřejnil na sjezdu železničních odborářů premiér Jiří Paroubek. Nasypat tolik peněz do železničních tratí by bylo podle autodopravců ekonomicky neúnosné. Jejich argumentaci shrnul mluvčí Česmadu Martin Felix.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Felix: Nesouhlas s investicemi do železniční dopravy

Z ministerstva financí do konce letošního roku hlavně v důsledku personálního auditu odejde 206 osob. Dalších 37 zaměstnanců úřad opustí v průběhu příštího roku. O průběhu a výsledcích auditu má dnes jednat vláda.

Tuzemským leteckým dopravcům budou možná hrozit vyšší pokuty a rozšíří se okruh přestupků, za které mohou být udělovány. Počítá s tím novela zákona o civilním letectví, kterou dnes sněmovna poslala do druhého čtení, takže ji projednají parlamentní výbory. Poslanci o předloze rozhodnou za několik měsíců.

Ptačí chřipka zatím nepředstavuje pro cestovní ruch v celosvětovém měřítku žádné nebezpečí. Tvrdí to analytik Jaromír Beránek. Na poptávku českých turistů po cestování nemá žádný vliv ani výskyt nemoci u drůbeže i v evropských zemích. Pokud by se ale virus stal přenosným z člověka na člověka, vyvolalo by to podle Beránka zřejmě velké obavy po celém světě.

Zastupitelé libereckého kraje schválili převod pozemků a staveb v bývalém vojenském prostoru Ralsko od státu podle seznamu, který zpracovalo ministerstvo pro místní rozvoj. Obecnímu úřadu v Ralsku se ale návrh nelíbí.

Italská letecká společnost Alitalia se rozhodla zrušit kvůli dnešní čtyřhodinové stávce leteckých dispečerů více než stovku letů. K podobným krokům se nejspíš uchýlí i další letecké společnosti operující v Itálii. Stávka dispečerů má začít v poledne. Alitalia v prohlášení uvedla, že kvůli stávce zruší 62 domácích a 40 mezinárodních letů. Italský úřad pro civilní letectví dodal, že celkový seznam zrušený letů zatím není k dispozici.

Největší japonská automobilka Toyota Motor svolá po celém světě k opravě rekordní milión a 410 tisíc vozů kvůli potížím se systémem pro ovládání reflektorů. Oznámila to firma s tím, že opatření se týká vozů Corolla a patnácti dalších modelů. Stahované automobily byly vyrobeny v období od května 2000 do srpna 2002.

David Vandrovec, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme