Ekonomické informace 20.6.2001

Věnujeme se restrukturalizaci everomoravských hutí, upisování akcií společnosti LIMART a převzetí sklárny Heřmanova huť skupinou SAHM, největším dekoratérem nápojového skla ve střední a východní Evropě. Nevynecháváme ani boj Evropské unie s daňovými podvody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávková pohotovost odborových svazů v energetice trvá i po včerejší schůzce tripartity. Jednání ale budou pokračovat. Tripartita se ovšem shodla na jiné věci: na tom, že restrukturalizace severomoravských hutí není možná bez silného zahraničního partnera. Takže návrhy ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra na sloučení oceláren a vytvoření domácího gigantu by se nemusely uskutečnit. Odboráři si myslí, že nežli spojovat tři firmy, z nichž každá o sobě má řadu problémů, je lepší najít silného partnera. Jen ten totiž podle šéfa odborového svazu Kovo Jana Uhlíře může financovat sociální dopady restrukturalizace.

Valná hromada elektrárenské společnosti ČEZ včera rozhodla, že vyplatí dividendy v celkové sumě necelé dvě miliardy korun. Je to poprvé, kdy ČEZ bude vyplácet dividendy. Hlavním akcionářem je stát prostřednictvím Fondu národního majetku. Drží 68 procent akcií.

Na dnešní valné hromadě Komerční banky by se nemělo změnit personální obsazení dozorčí rady. Fond národního majetku, který je majoritním akcionářem banky, žádný návrh změn na obsazení řídících orgánů nepředloží.

Poradce pro privatizaci Komerční banky by měl vybrat nejlepší nabídku na koupi šedesátiprocentního státního podílu do konce týdne. Vláda by pak o vítězi soutěže mohla rozhodnout příští týden v pondělí. Je o tom přesvědčen náměstek ministra financí Tomáš Potměšil.

Americká telekomunikační společnost GTS zastavila prodej své divize Central Europe, jejíž součástí je i česká divize. Hlavním důvodem změny rozhodnutí byly dobré hospodářské výsledky českého podniku a úspěšný růst v rámci celé skupiny. Potvrdil to fenerální ředitel GTS Ček Milan Rusnák.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení tří nejvýznamnějších domácích výrobců obkladových materiálů, společností RAKO Rakovník, Chlumčanské keramické závody a Keramika Horní Bříza.

Dnes končí upisování akcií společnosti LIMART. Jedná se o první pokus české firmy vstoupit na Burzu cenných papírů s novou emisí akcií. Pokud se podaří všechny akcie upsat, Limart získá kapitál v hodnotě přes 300 miliónů korun. Podle finančního ředitele Martina Procházky by se s akciemi mělo začít obchodovat začátkem července.

Skupina SAHM ( čti Sam) Č.S., největší dekoratér nápojového skla ve střední a východní Evropě, převzala sklárnu Heřmanova huť na Plzeňsku a ve výběrovém řízení získala do pronájmu Libochovické sklárny, které jsou už rok v konkurzu. Skupina dnes zaměstnává 780 lidí a pro letošní rok očekává tržby ve výši 770 miliónů korun. Jaké má plány do budoucna, o tom už generální ředitel skupiny SAHM a Sklárny Heřmanova Huť Pavel Bobošík.

Evropská unie přichází o stovky milionů kvůli daňovým podvodům. Evropská komise proto vyzvala členské státy k užší spolupráci při odhalování podvodů, především při odvádění daně z přidané hodnoty. Více náš bruselský zpravodaj MIlan Fridrich.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme