Ekonomické informace 23. 1. 2002

Vracíme se k problému restrukturalizace českého ocelářství, o kterém však bude ještě před vládou jednat tripartita, i k uvažovanému převzetí útlumové části OKD státním podnikem Diamo. Stranou nezůstává ani prodloužení licence TV Nova a změna jejího majitele. V neposlední řadě hovoříme o únorovém zdražení několika značek piva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pivo | Foto: Jana Balounová

Vláda ustoupila severomoravským odborářům. Ve středu nebude projednávat restrukturalizaci ocelářství. Odbory totiž odmítly původní plán ministerstva průmyslu, který počítal s tím, že Český ocelářský podnik vytvoří stát a nikoli strategický investor. O hutích bude nejprve jednat tripartita a to v polovině února.

Státní podnik Diamo by měl převzít útlumovou část OKD a rekultivovat území poškozená těžbou. Tento návrh dnes vládě předkládá ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle Karla Grögra z tiskového odboru ministerstva se tak soukromá společnost OKD bude moci věnovat pouze své hlavní činnosti - těžbě a zpracování uhlí. A stát dostane možnost lépe kontrolovat dotace, které na útlum poskytne.

Privatizace elektroenergetiky stále zůstává aktuální. Stát jedná se třemi zájemci o prodeji 68 procent akcií ČEZu a státního podílu v šesti distributorech elektřiny. Podle informací čtk to řekl náměstek ministra financí Tomáš Potměšil. Jména však neuvedl.

Televize Nova mění majitele a má prodlouženou licenci. Společnost MEF Holding včera oznámila, že získala majoritní podíl - konkrétně 57,26 procenta - ve společnosti CET 21, která je držitelem licence na vysílání TV Nova. Majetkový převod musí ještě chválit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta už včera společnoti prodloužila vysílací licenci na dalších 12 let. Ředitel mediální společnosti Arbomedia MICHAEL Richter oceňuje, že inzerenti mohou dělat pevné plány na mediálním trhu. Zároveň ale klade zásadní otázku:

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Richter: Otázkou je zda, by se licence neměly zpeněžit

Bývalý generální ředitel Škody Plzeň Lubomír Soudek jde dnes před soud. U plzeňského Krajského soudu bude čelit obžalobě ze zneužívání informací v obchodním styku, čímž měl Škodovku připravit o 113 milionů kourn. Podrobnosti má Jana Mertová.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Mertová: L.Soudek před soudem

Od února bude dražší pivo. Tedy některé značky. Pražské pivovary zdraží v průměru o 7 %. Konkrétně lahvový ležák Staropramen může stát v obchodech 13,80. Braník zdraží o 6,4 procenta. Plzeňský Prazdroj zvýší ceny všech svých pivních značek až o korunu za půllitr. Sudový Pilsner Urquell bude stát 13,90 , lahvový 16,90 Kč. Sudová desítka Gambrinus bude dražší o padesátník, lahvová o 60 haléřů. Konečné ceny ale záleží na prodejci. Ostatní pivovary zatím zdražovat nebudou.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme