Ekonomické informace 25. 6. 2002

Služby České pošty od září zdraží v průměrně o 6 %. Úpravu cen schválilo ministerstvo financí. Například za poslání dopisu nebo pohledu zákazníci České pošty zaplatí od září o korunu více, doporučené psaní podraží na 17 Kč a malý balík přijde na 35 Kč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta | Foto: Jan Rosenauer

Společnost Karlovarské minerální vody podala k Vrchnímu soudu žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. A to proto, že opakovaně zamítl žádost firmy o sloučení s Poděbradkou a Hanáckou kyselkou. V žalobě společnost navrhuje, aby se antimonopolní úřad zabýval fúzí opět od začátku.

Česká měna včera posílila vůči dolaru až na hodnotu 30 korun 85 haléřů. Euro se obchodovalo za 30 korun 19 haléřů.

Silná koruna zhoršuje vývozní schopnosti naší ekonomiky. Zřejmě tomu nasvědčují také poslední údaje o zahraničním obchodu. Ten v květnu skončil překvapivě vysokým schodkem 11 miliard 800 miliónů korun. Oproti stejnému období loňského roku se deficit zvýšil o 3 miliardy a 200 milionů korun. Na bilanci se ale podepsal i dovoz letadel. Jak vidí důvody deficitu ekonom Marek Féra ?

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Féra: Zahraniční deficit

Na našem kapitálovém trhu se bude obchodovat s prvním zahraničním titulem. Pražská burza totiž přijala akcie Erste Bank. Akcie jsou totožné s titulem obchodovaným na rakouském kapitálovém trhu. Zástupce generálního tajemníka burzy Vladimír Ezr dodává, že kotační výbor rozhodl také o přijetí tranše nových kmenových akcií Erste, a to pod podmínkou upsání a splacení těchto nových akcií.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Ezr: Akcie Erste Bank

Cenné papíry Erste Bank by měly na trhu nahradit akcie České spořitelny. Na nový titul se už těší obchodníci. Podle Jana Hájka z Patria Finance by obchodování s akciemi Erste Bank mohlo být relativně aktivní.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Hájek: Obchodování s akciemi Erste Bank

Severomoravská plynárenská se chystá zastavit dodávky zemního plynu neplatícím velkoodběratelům. Předtím s nimi bude ale ještě jednat. Oznámila to inzerátem v regionálním deníku. Podle výroční zprávy se pohledávky plynárenské po lhůtě splatnosti vloni zvýšily na 452 milióny korun. Razantnější přístup souvisí se vstupem nového vlastníka, kterým se nedávno stala německá společnost RWE Gas.

Ta je také majoritním vlastníkem Západočeské plynárenské. Ta plánuje, že letos už podruhé sníží ceny zemního plynu. Pravděpodobně v říjnu. Zástupci RWE na včerejší valné hromadě obsadili šest ze dvanácti křesel v dozorčí radě. Generální ředitel Západočeské plynárenské Josef Kastl řekl, že společnosti RWE Gas jim nediktuje ani nákupní ani prodejní ceny plynu a Němci zatím přijali za své původní představy plzeňského podniku.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kastl: Západočeská energetika

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme