Ekonomické informace 27. 11. 2002
Na jaře příštího roku zřejmě podraží cigarety a tvrdý alkohol. Ministerstvo financí totiž navrhne vládě novelu zákona o spotřebních daních, která by měla od 1. dubna zvýšit daň z cigaret na 44 %, což u nejprodávanějších značek znamená zdražení o 4 až 6 korun. Daň za litr stoprocentního lihu by se měla zvýšit na 265 korun z nynějších 234.
Za půllitr běžné 40procentní lihoviny bysme tedy zaplatili o osm korun víc. Podle mluvčí ministerstva financí Evy Novákové by tyto vyšší daně měly státní kase přinést v příštím roce až 1,5 miliardy korun.
Přejet celou Českou republiku vlakem by zanedlouho mělo trvat skutečně jen pár hodin. České dráhy totiž zprovoznily nejmodernější a zatím také nejdelší úsek prvního železničního koridoru. Rychlíky se na trati Kralupy nad Vltavou - Ústí nad Labem můžou prohánět rychlostí až 160 km/h. Během příštího roku, až bude kompletní celý první koridor od Děčína až do Břeclavi, už tedy nebude nic bránit tomu, aby se i na naší žleznici uplatnili nejmodernější rychlovlaky s naklápěcí skříní. V pravidelných jízdních řádech se mají objevit v polovině prosince 2003. Této vysoké kvalitě ale bude pravděpodobně odpovídat i vyšší cena, než u běžných rychlíků, dodává generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený.
Neznámý podnik, který vydražil zkrachovalého výrobce kol - Favorit Rokycany, už zaplatil 22 miliony korun, což byl zbytek ceny. Správce konkursní podstaty podniku Viktor Liška Radiožurnálu potvrdil, že dokončení prodeje už nic nestojí v cestě, protože na účtu už je celá kupní cena - tedy 25 a půl milionu korun.
Více než tři čtvrtiny všech vkladů uložených na anonymních vkladních knížkách stihli zatím převést jejich majitelé na knížku na jméno, nebo na jiný bankovní produkt. Česká spořitelna v tuto chvíli eviduje anonymní vklady ještě zhruba za třicet miliard korun. Od nového roku totiž u této formy spoření končí její úročení.
Vyjednavači kandidátských států opatrně oceňují nové finanční návrhy Evropské unie k rozšíření. Schodují se na tom, že evropská komise přihodila peníze do zemědělství a je vůle jednat. Situace ale přesto zůstává složitá. Některé členské státy EU obviňují komisi a předsedající Dánsko, že zašli příliš daleko. Více už náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.