Ekonomické informace 3. 12. 2003

Automobiloví dopravci asi budou od příštího roku platit nižší silniční daň. Ceny akcií Českého Telecomu rapidně klesají po oznámení konsorcia TelSource o prodeji podílu na akciových trzích. eBanka pochybila při shromažďování osobních údajů svých potenciálních klientů. Společnost Swell buduje špičkové technologické centrum. V USA se začíná mluvit o zvýšení úrokových sazeb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Automobiloví dopravci asi budou od příštího roku platit nižší silniční daň. Za vozy, které splňují ekologickou normu Euro 2 a 3 by měli odvést o 300 milionů korun méně než letos. Příslušnou novelu zákona ale ještě musí schválit sněmovna. Dopravci po večerním jednání s premiérem Špidlou ustoupili od požadavku na úlevy pro starší vozy. Podle presidenta sdružení ČESMAD Vladimíra Starosty tak pominul důvod k protestů, kterými dopravci hrozili kvůli zvýšení spotřební daně z nafty v příštím roce. Výsledek jednání je podle něj kompromisem s velkým K.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Starosta: Dohoda dopravců s premiérem

Ceny akcií Českého Telecomu rapidně klesají. Včera o výrazných sedm a půl procenta a to kvůli oznámení, že konsorcium TelSource prodá svůj 27procentní podíl na akciových trzích. Tím se na trh dostávají akcie v hodnotě přibližně 23 miliard korun. Podle Tomáše Gatěka ze společnosti Atlantik Finanční trhy Tomáše Gatěka by za této situace stát mohl z privatizace svých jednapadesáti procent v Telecomu získat asi 45 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Gatěk: Zisk z privatizace Telecomu

eBanka pochybila při shromažďování osobních údajů svých potenciálních klientů. Zjistil to Úřad pro ochranu osobních údajů, který šetřil její kampaň s názvem Letní bouře. Vedení banky dalo v létě svým zaměstnancům úkol sehnat nové klienty. Pro banku měli zajistit telefonní čísla svých přátel a známých. Předání čísel ale probíhalo bez souhlasu těchto osob. Úřad teď podle šéfa Karla Neuwirtha rozhoduje o pokutě, která může být až 10 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Neuwirth: eBanka dostane pokutu

Česká konstruktérská společnost Swell buduje špičkové technologické centrum pro výzkum materiálů používaných v automobilovém a leteckém průmyslu. Investice by měla dosáhnout pětačtyřiceti milionů korun. Podle mluvčí agentury CzechInvest Jany Víškové, společnost přinese na trh nové způsoby zkoumání vlastností materiálů schopné konkurovat metodám používaným v západní Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Technologické centrum Swell

Stejně jako u nás, i ve Spojených státech se začíná mluvit o zvýšení úrokových sazeb. Tamní centrální banka ale zatím tvrdí opak. Přitom spekulace ekonomů pro i proti se zakládají na stejných faktech, ovšem jejich výklad se liší. Záleží hlavně na tom, jestli dojde k tzv. přehřátí ekonomiky anebo ne. Ovšem úctyhodný, víc než osmiprocentní růst, jak dodává naše spolupracovnice Eva Lizcová, je už sám o sobě důvod, proč sazby zvýšit.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Lizcová: Zvýšení úrokových sazeb v USA

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme