Ekonomické informace 3. 3. 2005

Novelu zákoníku práce provázejí nesouhlasné názory Hospodářské komory ČR. Více než 3 miliardy korun může získat Česko do roku 2009 prostřednictvím tak zvaných finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru. Evropská komise si není jistá, jak má definovat pojem telecího masa. Více se dočtete níže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Připravovanou novelu zákoníku práce je třeba ještě dopracovat. Obsahuje totiž závažné technické nedostatky. Prohlásil to prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Vadí mu například jak zákon řeší ukončení pracovního svazku nebo rozdíl mezi mzdou a platem. Tvrdě pak kritizuje plánované přenesení povinnosti zaměstnavatele platit prvních 14 dní nemocenskou svým zaměstnancům. Především u malých podnikatelů to může přinést velké problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Drábek: Zákoník práce

Více než 3 miliardy korun může získat Česká republika do roku 2009 prostřednictvím tak zvaných finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru. To znamená, že může finanční prostředky čerpat nejen z Evropské unie, ale také od Islandu, Norska a Lichtenštejnska. První výzva k podávání žádostí u individuálních projektů by mohla být vypsána již v druhé polovině března. Na co jsou tyto peníze určeny, Radiožurnálu řekl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Finanční mechanismy EHP

ČSA dnes zahájí pravidelnou linku mezi Rigou a Římem. Po letu Marseille - Barcelona jde o druhý spoj českého národního dopravce mimo území České republiky. Tuto možnost mají ČSA od loňského vstupu Česka do Evropské unie. Spojení hlavních měst Lotyška a Itálie budou ČSA zajišťovat ze začátku čtyřikrát a později šestkrát týdně.

Vládu sociálních demokratů a zelených v Německu stíhá jedna pohroma za druhou. Počátkem týdne to byla únorová statistika nejvyšší poválečné nezaměstnanosti - a pak byla výrazně snížena očekávání ekonomického růstu v letošním roce a nakonec vláda musela přiznat, že za dobu její vlády vzrostl počet lidí pod hranicí chudoby o téměř 1,5 procenta. Více informaci už má stálý zpravodaj Českého rozhlasu v Německu David Šťáhlavský.

V bohatém 81 milionovém Německu žije dnes 11 milionů lidí pod existenčním minimem. Vládní zpráva o chudobě je zprávou o její vlastní bídě, dovozuje pravicová opozice. Nejčastějším důvodem nechtěného propadu do nejnižší sociální skupiny je ztráta zaměstnání. Nůžky sociální nerovnosti se stále více rozvírají, v neprospěch střední vrstvy; roste totiž i majetek nejbohatších Němců. Ohroženi propadem mezi chudé jsou ti občané, kteří vydělávají jen 60 % průměrného příjmu. Absolutně jde o částku 938 euro měsíčně, asi 30 tisíc korun.

Největší slovenský provozovatel telefonních linek Slovak Telecom musí zaplatit pokutu 20 milionů slovenských korun za zneužití svého dominantního postavení při poskytování služeb rychlého připojení na internet prostřednictvím ADSL v polovině roku 2002. Rozhodnutí Protimonopolního úřadu už potvrdil také Nejvyšší soud.

Evropská komise si není jistá, jak má definovat pojem telecího masa. Společná evropská definice telecího by se měla najít pomocí intenretové konzultace, kterou komise už zahájila. Cílem je zpřehlednit dosavadní užívání výrazu "telecí" spotřebitelům. V současnosti jsou podle prohlášení EK v různých částech unie jako telecí označována masa s odlišnými charakteristikami.

Milan Kopp, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme