Ekonomické informace 5. 12. 2005

Obchodníci registrují až dvacetiprocentní růst tržeb. České dráhy chtějí nakoupit desítky příměstských vlaků. Inspektoři zjistili chyby u více než jedenašedesáti procent kontrolovaných pohřebních ústavů a krematorií. Minimální spolupráce vysokých škol se zaměstnavateli by mohl být problém. Kovohutě Příbram investovaly do linky na likvidaci elektroodpadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční trhy | Foto: Marián Vojtek

Předvánoční nákupy jsou v plném proudu. Obchodníci registrují deseti až dvacetiprocentní růst tržeb oproti prvnímu adventnímu víkendu. V porovnání s minulým rokem byl ale bronzový víkend pravděpodobně slabší. V posledních letech se největší nápor v obchodech posouvá blíže ke Štědrému dni. Tuto sobotu a neděli lidé podle vyjádření provozovatelů obchodních řetězců hodně nakupovali mikulášské laskominy, jako jsou sladkosti, ořechy a exotické ovoce.

České dráhy plánují nákup desítek dalších příměstských vlaků. V roce 2007 doběhne první zakázka Českých drah na 30 vlaků pro pražské okolí a už teď je jasné, že ostravská ČKD Vagónka nejspíš získá zakázku na další vozy. A jak dodává mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, půjde o velký kontrakt, protože dosluhují elektrické soupravy ze 60. a 70. let.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Šťáhlavský: Půjde o velký kontrakt

Česká obchodní inspekce dokončila kontrolu pohřebních ústavů a krematorií. Inspektoři zjistili chyby u více než jednašedesáti procent provozoven z 265 kontrolovaných. Zákon o ochraně spotřebitele porušilo 162 provozoven a sedm z nich porušilo i zákon o pohřebnictví. Na co narazili inspektoři nejčastěji, vysvětluje mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fléglová: Pohřební ústavy a krematoria

Inspekce udělila na místě pokuty 77 fyzickým osobám za více než 130 tisíc korun a s dalšími 82 firmami zahájí správní řízení.

České republice se daří získávat řadu důležitých investorů ze zahraničí. Ti stále častěji míří také do sektoru služeb. Finanční a účetní operace či IT podpora a vývoj softwaru patří mezi aktivity s vysokou přidanou hodnotou a jejich získávání je proto pro českou ekonomiku prioritní. Jenže řada zahraničních firem tu naráží na nepříjemný fakt, kterým je minimální spolupráce vysokých škol se zaměstnavateli. Podle mluvčí CzechInvestu Jany Víškové by to mohl být hodně velký problém.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Velký problém

Společnost Kovohutě Příbram uvedla do zkušebního provozu novou linku na zpracování elektroodpadu. Zařízení může ročně ekologicky zlikvidovat až deset tisíc tun odpadu. Náklady na investici dosáhly 20 milionů korun. Firma je hradila z vlastních zdrojů. Linku bude v jedné směně obsluhovat pět lidí, při třísměnném provozu tak dá práci 15 lidem.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme