Ekonomické informace 8. 8. 2005

Za uplynulý rok jsme byli méně nemocní - takové je alespoň zjištění České správy sociálního zabezpečení. Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti. Analytikové se domnívají, že se její míra zvýší. Odboráři z Válcoven plechu Frýdek-Místek bojují proti zrušení asi 150 pracovních míst. Zhruba 100 tisíc zaměstnanců dolů v Jihoafrické republice dnes vstoupí do stávky

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník | Foto: Jan Rosenauer

Zdá se, že uplynulého půl roku jsme byli méně nemocní. Vyplývá to alespoň ze zjištění České správy sociálního zabezpečení. Ta informovala o tom, že v prvním pololetí letošního roku se téměř o 4 a půl dne snížila průměrná doba trvání jedné pracovní neschopnosti ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Znamená to pokles o 10 procent. Průměrná doba pracovní neschopnosti dosáhla téměř 32 dní. Nejkratší dobu přitom byli nemocní v Praze- necelých 27 dní a nejdéle ve Zlínském kraji 37 dní.

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejní údaje o tom, kolik lidí je u nás bez práce. Hlavní ekonom společnosti Patria finance David Marek si myslí, že nezaměstnanost stoupla.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Odhad nezaměstnanosti

Odboráři z Válcoven plechu Frýdek-Místek bojují proti zrušení asi 150 pracovních míst. V prosinci se má totiž zavřít závod Válcoven za tepla. Vyplývá to z Asociační dohody mezi Českou republikou a Evropskou unií. Odboráři zatím neuspěli u premiéra a několika ministrů, a chtějí dále jednat i s evropskými představiteli. Předseda odborů Válcoven plechu Frýdek-Místek Luděk Lúčan je přesvědčen, že rušení fungujícího závodu je zbytečné. Navíc v regionu, který trpí nezaměstnaností.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Lúčan: Odbory proti rušení fungujícího závodu

Propuštění 150 lidí se nelíbí ani vedení Válcoven, i když to pro firmu samotnou neznamená vážné existenční problémy.

Valná hromada Východočeské energetiky schválila vytěsnění minoritních akcionářů z firmy ve prospěch hlavního akcionáře, společnosti ČEZ. Ačkoli to umožňuje obchodní zákoník, drobným akcionářům se nelíbí výše ceny. Jejich protesty zaznamenal redaktor Zdeněk Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Novák: Protesty minoritních akcionářů

Izraelský ministr financí Benjamin Netanjahu odstoupil na protest proti plánům Izraele stáhnout osadníky z pásma Gazy. Hlavní izraelský akciový index poté propadl o více než čtyři procenta.

Zhruba 100 tisíc zaměstnanců dolů v Jihoafrické republice dnes vstoupí do stávky. Požadují vyšší mzdy. Je to po 18 letech první takový protest, který v Jihoafrické republice postihne celé odvětví.

Český statistický úřad dnes zveřejní červencovou inflaci. Analytici tipují, že spotřebitelské ceny vzrostly oproti červnu o 0,4 procenta, meziročně o 1,8 procenta. Důvody tohoto odhadu vysvětlil ekonom ČSOB Petr Dufek.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Dufek: Červencová inflace

Jitka Hanžlová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme