Ekonomické informace 9. 11. 2007

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, který zemědělcům například dotuje úroky a poskytuje garance k přijatým úvěrům, snížil podporu subvencovaných úroků o jeden procentní bod. Základní sazba podpory ve formě subvence části úroků z úvěru tak v programech Zemědělec a Půda nově činí tři procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělská půda | Foto: F. Tichý

Fond snížil podporu úroků pro zemědělce, protože se v posledních letech výrazně zlepšilo hospodaření zemědělských podniků. Banky proto teď vyhodnocují podnikatelské záměry zemědělců podobně jako v jiných odvětvích. Díky tomu není tolik potřeba zvýhodňovat úvěry zemědělců. Na takovouto podporu dává fond ročně stovky milionů korun.

Protože se zdražují základní ceny surovin - například másla, neprodraží se jen vánoční pečení, ale také návštěva cukrárny. Prezident společenstva cukrářů ČR Drahoslav Hvězda (při zahájení výstavy Gastrofest v Českých Budějovicích) vysvětlil, že cukráři si nemohou dovolit zhoršovat kvalitu používáním náhražkových surovin. Proto zdraží nebo zmenší porce:

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Hvězda: Zdražování cuikroví

Evropský výrobce letecké techniky EADS se propadá hluboko do ztráty a bude nucen dále snižovat náklady své dceřiné společnosti - leteckého gigantu Airbus. Na pilotní ekonomický projekt Evropské unie se tak valí další nepříjemnost. Dodavatelé z České republiky mohou paradoxně těžit z úsporných opatření, které bude Airbus nucen přijmout. Myslí si to i Luděk Nechleba, obchodní a marketingový ředitel společnosti Inter Informatics Group. Ta se podílí na návrzích interiéru a systémů kabin letadel Airbus:

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Nechleba: Nižší náklady českých výrobců letadel

Sezonní autovlak Jadran Expres, který v létě pendluje mezi Prahou a Splitem, přepravil letos téměř 12 tisíc lidí a 850 automobilů nebo motorek. Poslední souprava se vrátila z Chorvatska 9. září. Dráhy jsou se zájmem o autovlak spokojeny, nové trasy ale nechystají, říká tiskový mluvčí podniku Ondřej Kubala:

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Kubala: Jadran Expres

Jitka Hanžlová, Ivan Mls, Michal Šupita Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme