Lepší než odhady. Meziroční růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta

Meziroční růst ekonomiky České republiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta, v prvním čtvrtletí činil 2,7 procenta. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Podle prvních dvou odhadů z poloviny a konce srpna rostl HDP ve 2. čtvrtletí o 2,7 procenta, v úterý tedy statistici tento údaj vylepšili.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meziroční růst ekonomiky České republiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta, v prvním čtvrtletí činil 2,7 procenta (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Také ve druhém čtvrtletí významně rostly mzdové náklady podniků, meziročně o 7,1 procenta. S tím souvisí i meziroční růst peněžních i nepeněžních příjmů domácností o 3,5 procenta,“ uvedl ředitel odboru národních účtů Českého statistického úřadu Vladimír Kermiet.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně zpomalila o 0,1 %. Ovlivňuje ji spotřeba domácností

Číst článek

Podniky méně investovaly do strojů a zařízení, míra investic tak meziročně klesla o 1,5 procenta.

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele meziročně vzrostl ve 2. čtvrtletí o 3,5 procenta a ve srovnání s prvním čtvrtletím o 1,2 procenta. Spotřeba domácností na obyvatele se proti stejnému loňskému období zvýšila o 2,9 procenta, mezičtvrtletně o 1,5 procenta.

V absolutních číslech dosáhl průměrný měsíční příjem ze zaměstnání 34 995 korun. Meziročně tak byl vyšší o 3,2 procenta a ve srovnání s prvními třemi měsíci roku o 1,2 procenta.

„Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla nižší míra úspor, a to 10,9 procenta,“ uvedl statistický úřad.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme