Evropské automobilky dostanou státní pomoc

Prodej nových aut se loni v Evropě snížil téměř o 8 procent. Automobilky jsou podle eurokomisaře Günthera Verheugena velmi důležitým odvětvím v řadě států starého kontinentu, a proto potřebují postavit na nohy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automobilka TPCA v Kolíně

automobilka TPCA v Kolíně | Foto: TPCA

Rok 2009 bude pro evropské výrobce automobilů !brutální!. Očekává to místopředseda Evropské komise Günther Verheugen. Automobilky proto dostanou pomoc z veřejných prostředků. Ta ale nesmí narušit konkurenci a principy jednotného trhu.

V úvahu přichází taková podpora, která bude směřovat k modernizaci a ekologické šetrnosti automobilového průmyslu. Konkrétní návrh pomoci připraví české předsednictví Unie. Ministři zodpovědní za konkurenceschopnost by o něm měli diskutovat v březnu.

Pomoc by měly přinést hlavně úvěry od Evropské investiční banky. Pokud by členské země chtěly přispět z vlastních rozpočtů, musely by dát peníze všem automobilkám, působícím na jejich území. Tedy bez ohledu na to, jestli konkrétní firma pochází z Evropy. Pomoc musí podle Verheugena respektovat jasná pravidla: "Státní pomoc je možná, pokud bude směřovat k restrukturalizaci a inovaci a podpoří vývoj nových technologií."

Milan Kopp, Ondřej Houska, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme