Experti varují před tempem zadlužování českých domácností

České domácnosti se zadlužují stále rychlejším tempem. Podle statistiky České národní banky dlužili lidé na konci prázdnin bankám a dalším finančním institucím přes 490 miliard korun. To je o 119 miliard víc než ve stejnou dobu loni. Na jednoho obyvatele připadá dluh zhruba 47.800 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Rychlému zadlužování domácností nahrává dostupnost půjček, reklama i dojem klientů, že se splácením nebudou mít ani v budoucnu problémy.

To je ale v řadě případů omyl - experti odhadují, že hrozba exekucí se týká statisíců občanů. Nejohroženější skupinou mezi zadluženými domácnostmi přitom zůstávají ty nízkopříjmové.

"Trápí nás zejména to, jak si domácnosti půjčují na spotřebu. Úvěry jsou často velmi krátkodobé, jsou drahé, půjčují si je domácnosti, které často nemají znalosti v oblasti financí a nechápou, jak velký problém to pro ně může být," upozornil vrchní ředitel centrální banky a člen bankovní rady ČNB Jan Frait.

Klienti by se podle něj měli při uzavírání úvěrových smluv chovat víc zodpovědně a posoudit především své očekávané budoucí příjmy. "Zkušenosti našich občanů se zadlužováním jsou přece jenom relativně krátkodobé a největším problémem skutečně není ani tak otázka spočítat, jak to bude v budoucnosti vypadat, ale možná optimistická očekávání, která nejsou zcela podložená," dodal Frait.

Martin Hromádka, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme