Irsko už příští rok nebude potřebovat záchranné peníze. Odvrátilo svůj bankrot

Před dluhovou krizí se dá zachránit. Dokazuje to Irsko, které se jako první země eurozóny zachránilo před státním bankrotem. Na rozdíl od Řecka do krize nespadlo kvůli rozmařilým státním výdajům. Na mizinu ho málem přivedly jeho banky, které rozpůjčovaly obrovské peníze do stavby nemovitostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, peníze | Foto: Free Digital Photos

„Nesmíme se nikdy vrátit k chování, které nás do téhle katastrofy přivedlo,“ řekl irský premiér Enda Kenny.

„Změna irské ekonomiky se za pomoci evropských partnerů povedla," prohlásil eurokomisař pro hospodářství Olli Rehn. Irsko si už od příštího roku bude půjčovat na finančních trzích a nebude potřebovat další záchranné peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o zadluženém Irsku připravil zahraniční zpravodaj Ondřej Houska

V následujících letech musí splatit půjčky, za které ručí kromě jiných zemí i Česko. Češi spolu s ostatními zeměmi Evropské unie letos dali souhlas k tomu, aby Irsko dostalo při splácení svého záchranného balíku úlevy.

Jak říká eurokomisař Rehn, situaci Irska usnadnilo rozhodnutí jeho evropských věřitelů prodloužit mu dobu splátek a snížit u půjček úroky. Pro Česko i další země to může teoreticky znamenat, že na půjčce Irsku prodělají.

Jak ale zdůrazňovali politici i většina odborníků, případná ztráta je lepší než nechat ohroženou zemi na holičkách a riskovat šíření dluhové krize s nepředstavitelnými následky pro celou Evropu.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme