Ježek: Kupónová privatizace byla úspěšná, problémy nastaly až po jejím skončení

Před dvaceti lety se v bývalém Československu rozběhla kupónová privatizace. Uskutečnila ve dvou vlnách od roku 1992-1994. Celková hodnota jmění podniků privatizovaných touto metodou činila 367,5 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Ježek

Tomáš Ježek | Foto: Marián Vojtek

Možná si ještě pamatujete, že kuponová knížka stála občana 35 korun a známka 1000 korun. Dodnes má privatizace velké odpůrce a kritici nejčastěji napadají nepřipravenost domácího právního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před dvaceti lety se v bývalém Československu rozběhla kupónová privatizace. Téma pro ekonoma Tomáše Ježka.

Podle ekonoma a bývalého ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Tomáše Ježka ale nelze na privatizaci nahlížet jen skrz prsty.

„Samotná kupónová privatizace proběhla bezchybně. Problém nastal až po jejím skončení, kdy nastalo neblahé tunelování různých fondů,“ uvedl Ježek pro Rádio Česko a dodal:

„Privatizace se připravila zejména kvůli nedostatku kapitálu v tehdejším hospodářství. Kdyby tu nějaký kapitál byl, pozbyl by celý princip privatizace smyslu.“

Jediná možná cesta

Podle Ježka tak byla privatizace jedinou možnou cestou. Rovněž určujícím cílem bylo napumpování zahraničního kapitálu do české ekonomiky.

„Typickým příkladem povedené privatizace byl případ Škody Auto. Ta profituje z tohoto kroku dodnes,“ uzavřel Ježek.

Kuponovou privatizaci v Československu připravili zejména politici a ekonomové vzešlí z řad Prognostického ústavu ČSAV. Nynější prezident Václav Klaus, Dušan Tříska a právě Tomáš Ježek.

Tomáš Pavlíček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme