Majitelé Manchester United chtějí nabídnout akcie klubu na burze

Fotbalový klub Manchester United sám sebe ocenil na více než 3 miliardy dolarů. Vyplývá to z informací listu Financial Times, podle kterých majitelé britského šampiona chystají nabídnout 25 - 30 procent akcií klubu prostřednictvím singapurské burzy, a to za zhruba miliardu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Manchesteru United se radují z postupu do finále LM

Fotbalisté Manchesteru United se radují z postupu do finále LM | Zdroj: ČTK

Některým expertům včetně oslovených prostředníků se to zdá moc. Odkazují přitom na analýzu časopisu Forbes, podle které je cena Manchesteru 1,9 miliardy. A nebo skupinu známou jako Red Knights, která chtěla klub koupit za 1,6 miliardy dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak výhodné jsou akcie fotbalových klubů? Ve Světě o desáté téma okomentoval portfolio manager společnosti Conseq Michal Stupavský

Jak ve Světě o desáté uvedl portfolio manager společnosti Conseq Michal Stupavský, v tuto chvíli se dá těžko soudit, zda cenou, kterou fotbalový klub Manchester United stanovil, je či není příliš vysoká.

„Obecně jakoukoliv akcii je možné ocenit na jakoukoliv úroveň, čistě z toho důvodu, že do toho oceňovacího matematického modelu si můžete vložit hodnoty základních proměnných jako tržby, zisky, cash flow tak, jak uznáte za vhodné. Pokud je někdo optimistický, že ty zisky v příštích letech budou vyšší, tak mu samozřejmě vyjde vyšší cena. Kdo je trošku pesimističtější, vyjde mu ocenění zhruba na polovinu.“

Jednou věcí je, jakou má klub cenu. Druhou, zda o jeho akcie bude v současné velmi turbulentní době na trhu zájem. Michal Stupavský říká, že akcie fotbalových klubů obecně mohou být velice zajímavým doplňkem do portfolia drobných investorů.

„Tady samozřejmě platí, že akcie každého klubu jsou do určité míry odlišné, stejně jako jsou odlišné akcie Komerční banky a Erste Bank na Pražské burze. Ale dá se říci, že akcie fotbalových klubů mohou být poměrně defenzivní, neboť dlouhodobá přízeň fanoušků a sponzorů je poměrně velká.“

„Navíc platí, že pokud se ekonomice nedaří, stoupá nezaměstnanost, tak lidé právě hledají nějaké možnosti zábavy, odreagování. Nejezdí tolik na dovolenou a můžou například chodit na kvalitní fotbalové zápasy. Takže třeba akcie slavného anglického klubu Arsenal byly v poslední době velice stabilní a oproti zbytku trhu performovaly velice dobře,“ upozorňuje analytik Michal Stupavský.

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme