Moody's snížila rating bance KBC

Ratingová agentura Moody's snížila rating belgické bankovní skupině KBC. její součástí je také dceřiná banka ČSOB, která působí na tuzemském trhu. Rating KBC je v současné chvíli na stupni A1, pět příček pod nejlepším hodnocením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ratingová agentura Moody´s | Zdroj: Reuters

Důvodem snížení ratingového stupně je podle agentury Moody's nejistota ohledně splácení státní pomoci. Tu skupina KBC dostala během finanční krize.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti snížení ratingu rating belgické bankovní skupině KBC agenturou Moody´s rozebral ve Světě o jedné analytik společnosti Conectium Jiří Zendulka

Analytik společnosti Conectium Jiří Zendulka ve Světě o jedné připustil, že jedním z důvodů snížení ratingu bylo i rozhodnutí finanční skupiny KBC neuvést na burzu akcie dceřiné banky ČSOB: „Moody's jistě čekala, že banka prodejem získá řádově miliardy eura a vylepší si tak svou bilanci.“

„Nutno říci, že ČSOB je pro belgickou banku zlatým jablkem. ČSOB je ziskovou bankou s výrazným postavením na tuzemském trhu a KBC jistě s těžkým srdcem začátku přistoupila na podmínky, že alespoň část podílu prodá.“

„Teď se dokonce zdá, že banka měla od prvopočátku měla v úmyslu si ČSOB celou ponechat, protože už jen prodej části banky by přinesl povinnost informovat o ČSOB, což není věc, po které by KBC toužila,“ uvedl Zendulka.

V srpnu skupina KBC oznámila, že zvýšila zisk za druhé čtvrtletí na 333 milionů eur, tedy více než 8 miliard korun. Před rokem za stejné období zisk činil 149 milionů eur.

„Obecně nutno říci, že situace v bankovním sektoru je podstatně napjatější než v druhém kvartálu. Je to dáno dluhovými problémy řady zemí a situací na mezibankovním trhu. Také snížením ratingu jiných bank, nebo států, například USA,“ připomněl Zendulka.

Podle jeho názoru snížení ratingu KBC ale nebude mít dopad pro klienty KBC ani pro klienty ČSOB, či její provoz. Nevyloučil však méně pravděpodobnou možnost, že v budoucnu by agentura Moody's mohla snížit rating i samotné ČSOB.

KBC je jednou z předních evropských finančních skupin. Působí zejména v Belgii, zemích střední a východní Evropy a Rusku. Skupina zaměstnává zhruba 60.000 lidí a má asi 12 milionů klientů.

Milan Kopp, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme