Němečtí kovodělníci ve stávce za vyšší mzdy

V jihoněmecké spolkové zemi Bádensko-Würtenbersko začala celostátní série stávek odborářů v kovoprůmyslu. Jejich ústředna IG Metall povolala pro začátek do ulic 50 tisíc svých členů. Německé strojírenství tak stojí před vážnou zkouškou - první stávkou za posledních 7 let. Sociálním protestem chce odborová centrála sdružující téměř 3 milióny pracovníků prosadit mzdové požadavky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v železárně | Foto: Česká televize

Pro začátek má vstoupit do stávky 50 tisíc lidí z 21 podniků jižního Německa. Postupně se má zapojit i Berlín a okolí. Vyjednávání se zaměstnavateli zkrachovala 19. dubna. Pokud IG Metall prosadí své, hrozí řetězová reakce dalších odvětví. Poslední stávka kovodělníků v roce 1995 v Bavorsku se přitom obrátila proti samotným odborářům. Podle odhadů institutu IFV škody způsobené stávkou vedly tehdy k zániku 200 tisíc pracovních míst.

I proto odborová centrála před dalším rozšířením stávky upozorňuje, že je připravena k novým jednáním se zaměstnavateli. IG Metall chce prosadit zvýšení mezd už o 6,5 procenta. Vyjednávání minulý měsíc zkrachovala poté, co zaměstnavatelé ignorovali čtyřprocentní kompromisní návrh odborů.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme