Němečtí kovodělníci ve stávce za vyšší mzdy

V jihoněmecké spolkové zemi Bádensko-Würtenbersko začala celostátní série stávek odborářů v kovoprůmyslu. Jejich ústředna IG Metall povolala pro začátek do ulic 50 tisíc svých členů. Německé strojírenství tak stojí před vážnou zkouškou - první stávkou za posledních 7 let. Sociálním protestem chce odborová centrála sdružující téměř 3 milióny pracovníků prosadit mzdové požadavky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v železárně | Foto: Česká televize

Pro začátek má vstoupit do stávky 50 tisíc lidí z 21 podniků jižního Německa. Postupně se má zapojit i Berlín a okolí. Vyjednávání se zaměstnavateli zkrachovala 19. dubna. Pokud IG Metall prosadí své, hrozí řetězová reakce dalších odvětví. Poslední stávka kovodělníků v roce 1995 v Bavorsku se přitom obrátila proti samotným odborářům. Podle odhadů institutu IFV škody způsobené stávkou vedly tehdy k zániku 200 tisíc pracovních míst.

I proto odborová centrála před dalším rozšířením stávky upozorňuje, že je připravena k novým jednáním se zaměstnavateli. IG Metall chce prosadit zvýšení mezd už o 6,5 procenta. Vyjednávání minulý měsíc zkrachovala poté, co zaměstnavatelé ignorovali čtyřprocentní kompromisní návrh odborů.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme