Nový zákon má zrychlit konkurzy a posílit práva věřitelů

Zjednodušení a hlavně zrychlení konkurzů v případě krachu firmy, ale i zvýšení pravomoci věřitelů na úkor soudců. To si slibuje vláda od nového zákona o úpadku, jehož návrh schválila vláda. Zatím trvají konkurzy v Česku léta. Zatímco návrhů na jejich vyhlášení je každoročně podáno kolem 4 tisíc, vyrovnání proběhne nejvýše pár desítek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Katastrofa - tak odborníci hodnotí dosud platné úpadkové právo s bezmála čtvrt stovkou novel, kdy věřitelé dostanou po letech zpátky v průměru jen méně než pětinu svých pohledávek. Je to jedna z hlavním bariér hospodářského růstu, dodává ekonom Miroslav Ševčík. "Vyplývají na povrch určité skutečnosti o zločineckém propojení mezi některými soudci, správci konkurzní podstaty, znalci."

Tomu všemu by měl být konec, slibuje si od nového zákona vicepremiér Martin Jahn. Věřitelé by měli mít hlavní slovo. "Toto nové úpadkové právo by mělo vést k tomu, že by se výrazně omezila možnost korupčního jednání v průběhu konkurzů, povede také k tomu, že výtěžek z konkurzů bude vyšší."

Různé formální ochranné lhůty umožňující průtahy by měly zmizet, přijít by naopak měla možnost zkráceného řízení, ale třeba i individuálního splátkového kalendáře pro jednotlivce.

"Vzhledem k tomu, že se i fyzické osoby dostávají do situace, kde dochází k velkému zadlužení, tak tento institut je také velmi potřebný," dodává Jahn.

Návrh nového úpadkového zákona teď posoudí Parlament. Platit by měl od přespříštího roku. Vztahovat se má jen na nové konkurzy, ne na ty, co začaly už dřív.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme